Следващата цел на България е простичка и ясна – по-голяма интеграция в европейското пространство, за да се осигури по-добро бъдеще на българските граждани. Защото това е моделът, по който Европа ще върви, каза проф. Милко Палангурски в интервю пред БНР, часове преди премиерата на книгата "Три погледа към Съединението"
Той посочи, че за първи път България се интегрира от най-западните покрайнини до границата на азиатските империи. "Това доказва, че може да се развива и може да живее без войни и конфликти", каза историкът.
"Ние отиваме там, където са най-добрите държави за живот. В ЕС има 4 - 5 имперски държави, които се отказаха от имперското си минало, за да бъдат равноправен народ – Германия, Франция, Испания, Италия, Португалия. Това е, което роди европейската култура след Втората световна война – интеграция и всичко започна от въглищата и стоманата", аргументира се проф. Палангурски.
Според него е почтено да кажем, че българската държавна администрация трябва да бъде реформирана:
"Ние сме с най-лошите административни показатели – съдебна система и силовите министерства. Време е да си го кажем, но политиците не искат да го кажат, защото популизмът е най-страшното нещо".
И прогнозира, че реформа в държавната администрация ще позволи на България да дръпне бързо напред, "някой трябва да каже, че Царят е гол".
Проф. Палангурски е категоричен, че България не е малка страна, а е 11-а по територия в ЕС.
За премиерата на книгата "Три погледа към Съединението" каза, че творбата е нов поглед, съвременен и "се надявам да предизвикаме дебат, защото дори Съединението не е посрещнато с радост от половината българско население".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Патриарх Даниил отслужи водосвет при езерото "Бъбрека" в Рила за втора поредна година и благослови водите на България. Около 400 поклонници и туристи се събраха за патриаршеската служба, а след това разговаряха с патриарха. Междувременно за 16-а поредна година се провежда поклонническият поход "Рилският Чудотворец", Патриархът, архиереите и..
Двата шведски самолета отново се включиха в гасенето на тлеещи огнища на пожара в Пирин. Очаква се всеки момент към тях да се присъедини и български хеликоптер "Кугър". Причината е силният вятър, който отново се е появил в района, както и недостъпните за наземно гасене терени, поясни за БНР комисар Валентин Василев, областен директор на..
От днес болниците отново ще работят с финансови лимити по договорите си със Здравната каса. Това предвиждат обнародваните в Държавен вестник промени в Закона за здравното осигуряване. Те влизат в сила, след като парламентът отхвърли наложеното от президента вето. През април миналата година Конституционният съд определи лимитите на..
Край Созопол потопиха риболовния кораб "Чавдар", за да може плавателният съд да се превърне в изкуствен риф. На събитието присъства и президентът Румен Радев, който се гмурна край кораба. Плавателният съд е служил в българските води от 1964 година. Преди повече от 15 години по инициатива на фотографа Михаил Заимов, Владо Явашев и Росен..
Цените на петрола продължават понижението си. За четвърта поредна серия фючърсите на референтния за Европа сорт "Брент" и на лекия американски суров петрол поевтиняват заради опасенията за свръхпредлагане. Сротът "Брент" изгуби още 11 цента от стойността си, докато при лекия суров петрол намалението е с 12 цента. Организацията на страните..
Легендарният шведската китарист Ингви Малмстийн ще отбележи 40 години на сцената със специален концерт в София. Събитието ще се проведе на 10 август в клуб Joy Station и ще бъде част от световното му юбилейно турне. Самата новина, че артист от този ранг се готви да направи турне през следващия месец беше изненадваща, разказа пред БНР..
Летище Варна официално посрещна своя едномилионен пътник за годината. Юбилейният пътник е Герхард Пешке, той пристигна със семейството си на борда на полет от Франкфурт. Пешке получи специален подарък – брандиран куфар, с пожелание за още много бъдещи ваканции по красивото българско Черноморие. Всички пътници от полета получиха традиционни..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..