Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Владимир Чуков: Ако Ердоган не успее да формализира президентската република, рискува и той, и партията му да изчезнат

БНР Новини
Снимка: Мария Костова

Изключително интересни и важни събития се случват през последните седмици в съседна Турция. След като в началото на месеца премиерът Ахмет Давутоглу беше принуден да се откаже от мястото си в изпълнителната власт и лидерския пост в Партията на справедливостта и развитието (АКР), вчера стана ясно, че най-вероятен негов наследник ще бъде лоялният към президента Ердоган досегашен министър на транспорта Бинали Йълдъръм. Той се оказа единствената номинация на Централния съвет на АКР, а дали ще бъде избран за нов премиер и лидер зависи от гласуването на извънредния конгрес на партията в неделя.
Какво всъщност се случва в съседна Турция? Защо именно сега беше отстранен от поста си доскорошният верен съратник на президента – Давутоглу? Кои са фигурите, които ще влязат в новия кабинет? – това са част от въпросите, на които отговори арабистът проф. Владимир Чуков. Според него основната причина за разрива между Ердоган и Давутоглу е нежеланието на последния да съдейства за по-бързото превръщане на югоизточната ни съседка в президентска република. В желанието си да постигне тази промяна, сегашният президент е на път да повтори опита на Тургут Йозал от 80-те години на ХХ век, който назначи до себе си безличен премиер в лицето на Йълдъръм Акбулут, и фактически иззе функциите на изпълнителната власт. Какви рискове крие това поведение? И рискува ли Ердоган и неговата АКР да повтори съдбата на Отечествената партия на Йозал? – чуйте в интервюто с проф. Владимир Чуков.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..

обновено на 14.11.24 в 13:18
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Патриотизмът не е обличането в носия, а нещо много по-дълбоко

Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..

публикувано на 14.11.24 в 12:23
проф. Амелия Личева

Функционална грамотност и литература: Какво не достига на българските ученици?

В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..

публикувано на 14.11.24 в 10:24

Театралната магия на нощта завладява 13 български града

Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...

публикувано на 14.11.24 в 08:59