Изключително интересни и важни събития се случват през последните седмици в съседна Турция. След като в началото на месеца премиерът Ахмет Давутоглу беше принуден да се откаже от мястото си в изпълнителната власт и лидерския пост в Партията на справедливостта и развитието (АКР), вчера стана ясно, че най-вероятен негов наследник ще бъде лоялният към президента Ердоган досегашен министър на транспорта Бинали Йълдъръм. Той се оказа единствената номинация на Централния съвет на АКР, а дали ще бъде избран за нов премиер и лидер зависи от гласуването на извънредния конгрес на партията в неделя.
Какво всъщност се случва в съседна Турция? Защо именно сега беше отстранен от поста си доскорошният верен съратник на президента – Давутоглу? Кои са фигурите, които ще влязат в новия кабинет? – това са част от въпросите, на които отговори арабистът проф. Владимир Чуков. Според него основната причина за разрива между Ердоган и Давутоглу е нежеланието на последния да съдейства за по-бързото превръщане на югоизточната ни съседка в президентска република. В желанието си да постигне тази промяна, сегашният президент е на път да повтори опита на Тургут Йозал от 80-те години на ХХ век, който назначи до себе си безличен премиер в лицето на Йълдъръм Акбулут, и фактически иззе функциите на изпълнителната власт. Какви рискове крие това поведение? И рискува ли Ердоган и неговата АКР да повтори съдбата на Отечествената партия на Йозал? – чуйте в интервюто с проф. Владимир Чуков.
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...
Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с...
Има подобна максима сред лекарите, която е силно подкрепена от гастроентеролозите. Именно специалистът в тази област д-р Иван Лютаков представи в поредния..
Филм за самотата и за това как хората се справят с нея дори когато не са физически сами. Филм за търсенето на близост, за появата на любовта и нейното..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg