Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За промените в Закона за социално подпомагане – "за" и "против"

Снимка: thinkstockphotos.com

Около 20 хиляди деца не ходят на училище. Това е проблемът, който рефлектира върху предвижданите промени в Закона за социалното подпомагане. Ива Дойчинова събра в "Нашият ден" експерти и политици, за да обсъдят острите въпроси, свързани с предлаганите промени в закона.

От една страна вносителят на промените Искрен Веселинов от парламентарната група на „Обединени патриоти“ и зам.-председателят на Комисията по труда, социална и демографска политика (КТСДП) на НС Светлана Ангелова от ГЕРБ застанаха зад предлаганите промени, предвиждащи за 5 неизвинени отсъствия в клас за 3 поредни дни да отпадне социалната помощ за ученика в рамките на една година, като И. Веселинов направи уговорката, че важна е философията на закона, а конкретната бройка неизвинени отсъствия може да се промени.

Очевидно е, че законодателната инициатива кореспондира с широки обществени настроения и не е чужда на предизборната обстановка. От противоположната страна Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата, както сме чували и друг път от представители на неправителствени организации, атакува, че „вечни безработни, които раждат неконтролируемо“ има само в главата на Искрен Веселинов и парламентарната му група. Хората – посочи Богданов – „раждат съзнателно“, в зависимост, какво искат да направят за тези деца, как искат да ги отгледат… Критична на законопроекта позиция зае и председателят на парламентарната комисия по социална политика (КТСДП) Хасан Адемов.

Според него нарушена е хармонията между стимулиращи и наказателни мерки, като в допълнение Адемов посочи, че в държавната политика образователните цели не могат да изместват тези на социалното подпомагане, това би противоречало на Конституцията. В изказванията си водещата Ива Дойчинова застъпи тезата, че образованието трябва да се направи привлекателно за децата, че училището трябва да ги приласкае.

Повече за този проблем чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15