Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключва гласуването за “Кмет на годината“ 2021

Конкурсът "Кмет на годината" е уникална инициатива, която стартира в България през 2013 г. Чрез нея след национално онлайн допитване всяка година се отличават най-добрите градоначалници у нас.

Надпреварата се организира от националната медия Kmeta.bg и безплатния вестник КМЕТА.bg – единствените медии, чието основно внимание е насочено към работата на всичките 265 общини, с над 120 000 служители.

Темата коментира в “Нашият ден“ Боян Томов, собственик на сайта КМЕТА.bg, организатор на Конкурса “Кмет на годината“.

“В днешния ден в 12.00 часа приключва националното допитване, онлайн гласуване, което ще излъчи тазгодишните победители на деветата поред церемония “Кмет на годината“ 2021.

На КМЕТА.bg може да се гласува за 261 общини по причината, че четири общини имаха извънредни избори през тази година. Могат да гласуват за техния град или за град, който са посетили и ги е впечатлил.

Имали сме такива примери през годините за наши читатели, които ни пишат – “Ние ще гласуваме, бяхме в този град, беше много красиво, подредено, чисто“. Всеки може да гласува така, както реши."

Оценка за успешно управление ли е изборът на гражданите

"Смятам, че всеки успех е продиктуван от това как работиш. Дали работиш със сърце и дали имаш желание нещата да се случват.

В моя екип винаги сме си говорили, че ако няма сърце и душа за всяко едно нещо, което правим – кампания или даден продукт, няма как да се получи. Много е важно един градоначалник да бъде близо до своите съграждани, да има богата информация, свързана с техните нужди и да може наистина да работи със сърце и да приоритизира проектите, които са нужни за неговия град."

С какво спечелиха победителите от изминалите години

"Смятам, че този конкурс дава възможност на българския градоначалник, на българския кмет, да се изяви чрез идеи, чрез проекти и чрез инициативи, които е правил през годината.

Идеята е чрез този конкурс да се говори повече за българските градове и какво се случва в тях. Сериозната тематика за децентрализацията минава всеки ден през българските медии и новини. Това е много важен въпрос за кметовете. Чрез тази платформа целим да може да се показват идеите и добрите практики на българските кметове."

Как се променя конкурсът през годините

"Първият “Кмет на годината“ беше част от едно Общо събрание на Сдружението на общините и тогава ние, като едни младежи, стартиращи тази годишна награда и кампания, наградихме няколко общини.

Тогава малките общини ни обвиниха, че ги забравяме, защото много голяма част от наградите взеха големите общини. Ние се поучихме от грешката, въведохме малка, средна и голяма община, даже се допитваме и до НСИ, за да бъдем много по-обективни.

От две години нямаме присъствена церемония, а само селекционна продукция. Но се надявам, че десетата годишнина, която ще е догодина – 2022 г. ще можем да направим събитието присъствието."

Местната власт

"Тя работи трудно, защото от 20-30 години се говори за децентрализация и повече възможности и решения, които да се вземат на местно ниво. Както и по-малка намеса на изпълнителната и централната власт и повече свободи за местната. Но имаме доказателства за общини – и в малка, и в средна, и в голяма община, че ако имаш желание, добър екип и идеи, можеш да реализираш много добри проекти."


Чуйте Боян Томов в звуковия файл.

Снимки – Kmeta.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07