"Науката е магията на реалното", – казва Ричард Докинс, – и който е успял като ученик да се докосне или да се зарази с вълшебството ѝ, е късметлия. Немалко големи учени и изследователи казват, че са поели по пътя на познанието, защото са имали учител, който да ги запали. Такъв Учител е Наско Стаменов, който съумява да покаже на възпитаниците си науката дори в парче тоалетна хартия и твърдо вярва, че експериментите в час увличат децата и ги карат да открият порива си да изследват и да учат. Той впряга познанията и въображението си и създава експерименти, които се пресъздават в домашни условия с продукти, налични във всяка кухня – хартия, готварска сол, топла вода.
Чрез експериментите "Мъничка наука", които не изискват време за подготовка или големи разходи, Наско Стаменов увлича децата, показвайки им колко завладяваща и темпераментна наука може да бъде химията.
"Евтиният експеримент е не само необходимост, но и лесен начин да поставите науката в контекста на ежедневния живот", смята Наско. Наскоро той се завърна от Аseconf 2024, голяма конференция за учители по природни науки в Нортхемптън, на която учители от цяла Европа обменят опит и практически идеи.
Чуйте разказа на Наско за ползите от това учителите да общуват свободно помежду си, да обменят идеи и опит.
По-важно е разказът му да бъде чут и за друго – колкото и да е чудесно в училищата да има добре оборудвани STEM кабинети, най-важен в класната стая си остава учителят и е добре усилията му да се усъвършенстват, развиват и да бъдат подкрепяни, насърчавани и споделяни.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg