Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременните млади: уникални черти на поколението Z

| обновено на 20.06.24 в 10:45
Снимка: Pixabay

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъждаме какво вълнува младите и как те гледат на света. В студиото с нас е Анастасия Стоева – поет, критик, дизайнер, илюстратор и аниматор.

Ето какво сподели Анастасия Стоева в ефира на "Нашият ден", относно характерните черти на поколението Z и с какво се отличава то от предишните поколения. В поколението Z влизат родените между 1997 и 2011 г.

Анастасия започна с това, че невинаги се усеща като част от определено поколение, въпреки че е родена през 1997 г., когато се води началото на поколението Z. Според нея интернет епохата е една от основните отличителни черти на това поколение, но отбелязва, че в България технологиите пристигат по-бавно. Например, тя получила своя първи компютър в седми клас.

Тя подчертава, че нейното поколение се отличава с изразено чувство за справедливост и засилен интерес не само към екологични теми, но и към социални и политически въпроси. Това са хора, които са силно ангажирани с проблемите на съвремието, въпреки динамичността на времето, в което живеем.

Анастасия споделя, че много от нейните връстници често комбинират няколко дейности едновременно, като например гледане на филм и четене или слушане на подкаст, докато рисуват. Това, според нея, е характерно за поколението Z, което се опитва да се адаптира към бързо променящата се среда.

Критичността към информацията е друга важна черта на това поколение. Огромният поток от информация изисква филтриране и проверка. Анастасия смята, че медийната грамотност и способността да се проверява информацията са изключително важни.

Тя споделя и своите наблюдения върху авторитетите и образованието. Според нея  училището невинаги успява да вдъхне уважение към авторитета, тъй като някои учители не успяват да запалят интереса на учениците. В момента много често авторитетите са заменени с такива от социалните мрежи или шоу бизнеса, което е тревожно. Тя подчертава, че ако хората четат повече Twitter, отколкото новини, това е сигнал за проблем.

В отговор на въпроса на какво учи децата настоящото образование, Анастасия отбеляза, че някои литературни произведения се учат в неподходящ момент, което не предизвиква интерес у децата.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26