Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

| обновено на 27.12.24 в 10:51

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна".

Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония, доверие и подкрепа. Това не е просто кооперация – това е малко общество, където хората се чувстват като част от едно голямо семейство.

Семействата от 38-те апартамента са изградили трайни връзки, които се простират отвъд обичайното съседско общуване. Те споделят всекидневието, отглеждат заедно децата си, празнуват заедно и дори прекарват летните си ваканции като група. Нели и Ралица, две от жителките на блока, разказаха повече за този необикновен начин на живот:

"Споделяме радости и тревоги, но повече са щастливите моменти – игрите на децата, празниците, летата, които прекарваме заедно. За 15 години не съм забелязала никакво сдърпване – спорим единствено дали да ядем диня или пъпеш през лятото пред блока", споделя Нели.


Едно от най-забележителните неща в този жилищен блок е тяхното желание да отбелязват празниците заедно. Още с влизането във входа се усеща празничната атмосфера – голяма елха, украса по етажите и специална пощенска кутия за писмата до Дядо Коледа. Радостта в очите на децата, когато получават подаръците си, е неописуема.

"За втора поредна година всички ще празнуваме Нова година заедно. За тези, които не са с нас, правим видеовръзка, защото е важно да бъдем близо един до друг," разказва Ралица.


Общността не се ограничава само до празниците. Съседите организират групови пътувания и приключения. Те са изкачвали Черни връх заедно, били са на море в Гърция, а тази година са избрали българското Черноморие. Децата също създават приятелства, които укрепват през времето, прекарано заедно.

"Не си омръзваме", шеговито добавя Нели. "Дори когато се разделим, си липсваме и винаги поддържаме връзка."

Слушайте! 

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07