Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За всеки българин Ботев е национален герой на България

Ботев остава  нацоналния герой на България. С него трябва да вървим към нашето бъдеще. Ако все още си задаваме въпроса, дали Ботев е наш национален герой,то какви българи сме. Надявам се, че на тази свята за нас дата – датата на рождението на Ботев, този въпрос няма никой да си го зададе, каза  Ася Николова, директор на Националния музей "Христо Ботев" в Калофер в деня, когато отбелязваме 168-та годишнина от рождението му.

Да, Ботев е този, с който трябва да вървим напредв бъдещето си, защото в своето творчество, в своите действия Ботев ни е завещал точно това – любовта към свободата. За него свободата е вътрешна потребност, дори и в едно време, когато няма свободна България той е бил свободен човек, защото е вярвал, че само този, който е свободен, само той може да се нарече човек в пълния смисъл на думата. Ето, това е важно за нас, българите – да осъзнаем, че свободата е наша вътрешна потребност. Да четем по-често Ботев, а не само да говорим затова как трябва да следваме неговия пример. Не, ние трябва да следваме това, който той ни е завещал като отношение към страната си, като отношение между хората и като отношение към свободата и именно това, което ни прави човеци.

Ако тези хора, които днес смятат за представителни на нашата национална идентичност се съизмерват с Ботев значи правилно са преценили себе си. 168 г. след рождението си Ботев остава националният герой на България. В това вярват всички, които не само идват в нашия музей, а просто всички, които се чувстват българи, така че не можем да говорим, че времето е нанесло някакви щети върху това да бъде повече, или по-малко наш национален пример Христо Ботев.

 Националният музей "Христо Ботев" работи и през празничните  дни.  И през тях, между Коледа и Нова година,  над 300 души   са идвали в музея.  В момента очакваме отново – на деня на Ботев най-искрените, най-истинските почитатели на Ботев – това са хората, които ще дойдат при нас в музея. Това са хора, които се чувстват истински родолюбци, защото отделят от времето си дори и в празничните дни да посетят един български музей. Така че това е паметта за Ботев, това е неизтриваемото, това е печатът, който са оставили личности като Ботев, Левски, Каравелов върху нас българите. Това е историческият прочит на тяхното дело, на това, което те са оставили.

В Националния музей "Христо Ботев" се пазят съхранените само четири предмета от личните вещи на Ботев. Най-ценното, което е останало от нашия патрон – единствените лични вещи на Христо Ботев от неговия бунтовен, барутен, изпълнен със себеотдаване живот, са останали само четири предмета – личните му писалищни принадлежности и джобният часовник. Личните писалищни принадлежности включват пресичка попивателна, мастилница от синьо стъкло и една специална поставка във формата на подкова за перодръжки. Само тези четири предмета са останали от Христо Ботев и нашият музей има безкрайната чест, отговорност да пази тези предмети за всички поколения българи.

Г-жа Николова коментира и ритуалът с т.н. "мъжко хоро" в Калофер, в който Богоявленският кръст се изважда след мъжко хоро в река Тунджа. Това не е старата, възрожденска традация. Ботев не е играл в ледените води на реката. Тази традиця е от 70-те години на 20 век. И няма нищо лошо да се спазва, да идват хора и от други места, но самото хоро е обвързано с големия християнски празник Богоявление и него трябва да почитаме. 

Рождената дата на Христо Ботев по стар стил е на Коледа, на Рождество Христово, и той е кръстен на Спасителя - Христос. Сега, по новия стил, денят му също е на големия християнски празник Богоявление. И това не е случайно. 

Цялото интервю с Ася Николова е в зуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28