Как настоящата столица на културата Вроцлав се справя с титлата според кмета на града Рафал Дуткевич..Колегата Стоян Терзиев представя срещата му с журналисти от България, които посетиха полския град миналата седмица.
При срещата на журналистите с кмета следва малко свежест, след като пан Дуткевич демонстрира чувство за хумор при въпроса кой е бил най-добрият момент досега.
Когато срещнах съпругата си, макар че не беше през тази година, а преди доста време. А сега сериозно – допълва кметът. Виждах плачещи хора по време на церемонията по откриването, докато говорих срещу национализма, който набира сила тези дни. Има много подобни движения в цяла Европа и намира последователи, нещо срещу което силно се съпротивлявам.
На въпрос дали парите за култура не са хвърлени на вятъра, кметът на Вроцлав отвръща:
Когато инвестираш средства за куртура, се повишава нивото и на иновациита, а всяка иновация развива икономиката. Аз лично вярвам, че тези средства ще ни се възвърнат, но дори и да не се случи, има нещо по-важно – когато се опитваш да помогнеш на хората да се развият, какво значение имат парите? Важни са хората! Ако един инженер отиде на театър, статистически вярвам, че той ще стане по-изобретателен. През цялата година изпращаме послание на хората да посещават библиотеките и музеите, децата също да се включат, като творят изкуство или като се докосват до културата.
На въпроса срещнахте ли подкрепа от правителството, кметът Дуткевич отвръща
Да, срещнахме финансова подкрепа. Имаше финансова програма, кято получавахме от държавния бюджет в размер на 120 милиона злоти, което прави около 30 милиона евро. Не е малко – казва в заключение кметът Вроцлав Рафал Дуткевич.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..