В 17 часа грейват светлините на коледната елха в Стария град. Тя е на емблематично място – Лапидариума до Балабановата къща, и украсяването й започна преди обяд.
Инициативата е на арменската общност, но идеята е всички общности в Пловдив да направят заедно нещо за своя град – всеки да донесе традиционна украса или почерпка от неговия етнос.
Грейването на елхата в Стария град слага началото на тазгодишния празник „Светлина и надежда“. Той ще бъде открит с официална церемония на Римския стадион от 18 часа.
Светлините на цифрите „2018“ по традиция ще запали почетният консул на Армения в Пловдив Ехиязар Узунян. След това започва празнечин концерт с участието на Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“, вокална формация на ОУ „Виктория и Крикор Тютюнджиян”, деца от руската общност и от читалище „Шалом Алейхем“.
„С празничен концерт да започнем месеца и да запалим светлината на очакванията за 2018-та!“, призовават организаторите. Празникът „Светлина и надежда 2018“ ще продължи с различни прояви до 16 декември.
Честванията на арменската, еврейската и турската общности не включват елха и украсяването й, но целта е всички хора да се обединят, обясни д-р Ахавни Кеворкян, директор на Арменския културно-информационен център.
Всичко е за хората, но ако ние хората не се научим да правим нещо за себе си, нищо няма да се случи.
Далеч сме от мисълта, че имената ни ще се чуват и ще се помни кой е сложил тази елха, но се надявам и след 100 години тя да стои и да идват хора ентусиасти, които да го украсяват и да се забавляват около нея.
Ахавни Кеворкян подчерта, че празниците са затова да събират хората.
Според нея, ако хората имат желанието, енергията, емоцията, добрината да споделят празниците си, то тогава няма да се налага да отбелязваме някакви тъжни събития. Защото в календара ще има толкова много празници, че няма да имаме време да правим войни.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..