Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има псевдо медиен шум, но не от хората в Банско, а от определени лобита

Липсват отговори за парк Пирин, бъдещето му е застрашено

Скандалните промени вероятно ще бъдат приети от правителството между Коледа и Нова година, когато хората ще са със съвсем други нагласи

Министърът не оттегля, а забавя проекта за промяна на концесионния договор на ски зона Банско. Ситуацията си е съвсем същата. Това заяви пред Радио Пловдив Владимир Иванов от WWF - България, който обясни защо еколози и граждани излизат тази вечер в София на протест в защита на Пирин

Протестът започва в 18,30 часа от паметника на „Алеко Константинов“ на бул. Витоша (кръстовището на бул. Витоша и на бул. Патриарх Евтимий). Организиран е от коалицията от природозащитни организации "За да остане природа в България".

Владимир Иванов обясни, че природозащитниците протестират не само заради промяната в концесионния договор на ски зона Банско, а срещу опитите да бъде променен планът за управление на Национален парк "Пирин" с цел да се допуснат мащабни сечи и строежи в парка. 

Протестът е срещу целия пакет от манипулации и изкривявания на закона, така че много по - лесно да може да се сече, подчерта Иванов. 

Що се отнася до отказа на еколозите да участват в срещата в понеделник с участието на трима министри - на екологията Нено Димов, на туризма Николина Ангелкова и на спорта Красен Кралев, природозащитникът от  WWF - България обясни, че те вече са били на две предишни такива срещи

На една от тях вицепремиерът Валери Симеонов заяви, че има съгласие или поне, че се търси такова между всички страни по толкова сложния противоречив казус за опазване на национален парк "Пирин", а такова съгласие всъщност нямаше. Идеята беше да се представят различните гледни точки, всичките трудности и измерения на този проблем и на тази държавна собственост, която всеки дърпа към себе си по някакъв начин. Поставени бяха много въпроси, съществени въпроси, включително и от нас. Ние непрекъснато показваме и доказваме, че опитите за отваряне на парка за сечи и строежи тежко противоречат на българското законодателство и са опасни за бъдещето на парка

Владимир Иванов заяви още, че природозащитниците искат отговори на тези нормални въпроси.

По думите му, тук не става въпрос за емоции и любов към природата, а за неща, които са регламентирани с наредби, със закони, с договори, които трябва да се спазват.

Вместо отговори получихме покана за още една среща - от петък следобед за понеделник. Без да имаме отговори и без да имаме време да се подготвим. Затова решихме, че това е подмяна на целия процес и имитация на прозрачност и обществена отговорност.

Чакаме отговори на въпросите си, те са публични, има ги, подчерта Владимир Иванов. 

Според природозащитника тази буферна зона е изключена като обект от ЮНЕСКО, тъй като е непоправимо увредена. 

Концесията вече е проблем и трябва да бъде изтръскана от нарушенията. Вместо това се предлага узаконяване на всичко престъпено и се дават още хоризонти за нарушения от страна на концесионера. А това е проблем, заяви Иванов. 

Има стенограма от миналата сряда, в която премиерът спря действието за приемане на промени в концесията, тъй като е непрозрачна. В стенограмата много ясно си пише, че когато влязат промените в закона за концесиите, тези предложени промени за ски-зона Банско няма да може да мине.

Природозащитникът обясни, че Планът за управление на национален парк "Пирин" е основният документ, който определя бъдещето на парка. Той е комплексен документ, който гарантира или не опазването на парка.

Сега действащият план изтече през 2014 година, но заради липсата на нов, все още е в сила. Той е много добър и пази парка, категорични са еколозите.

Владимир Иванов подчерта, че хората в Банско не са противници на природозащитниците. Според него има псевдо медиен шум, който се поддържа не от хората в Банско, а от определени лобита.

За съжаление хората в Банско, Добринище и целия район отдавна нямат алтернатива, освен зимния туризъм, обясни природозащитникът. Той определи точно това като най - големия проблем за региона - огромна зависимост, омагьосан кръг, от който институциите трябва да намерят изход.

Цялото интервю с Владимир Иванов е в прикачения звуков файл. 

Снимка






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12