Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поддръжката на язовирите е скъпа дейност, общините нямат ресурс

Около 150 са язовирите в страната, които са в по- тежко състояние. Очаква се МС да обсъди законови промени, свързани със стопанисването на язовирите и създаването на държавно предприятие, което да поеме управлението на онези водоеми, които общините не могат да поддържат.

16 са общинските язовира на територията на община Раковски, съобщи в интервю за Радио Пловдив кметът Павел Гуджеров, който е и бивш заместник - министър на екологията. Трудно е да се осигуряват необходимите средства за поддържането им. Има предписания от ДАМТН, които не можем да изпълним. Има фрапиращи случаи като община Харманли, която има нужда от 8 милиона лева за язовирите, а приходите от тях са 22 хиляди лева. Средствата, които събираме от язовирите са много по- малко от необходимите за основен ремонт.

Според Гуджеров, ако държавата може да заделя ресурс и надзор над водоемите, тя ще бъде по- добър стопанин. При нас проблемът е липсата на средства, които се инвестират. 

Кметът направи уговорката, че понякога критичните ситуации, свързани с преливането на язовири и реки не е заради някого, а става дума за природни бедствия, срещу които човек трудно би се преборил. 

Общинските кметове настояват да се направи детайлен анализ кои водоеми са нужни като защитни съоръжения, за напояване или други дейности, както и за тяхната категоризация на малки и големи. Предлага се също ненужните язовири да бъдат изведени от експлоатация.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57