Българското общество става все по- радикално по отношение на търсенето на справедливост - до степен голяма част от хората да са склонни да се върне смъртното наказание. Този факт е обезпокоителен по отношение на оценката на живота като основна ценност, но показва и рефлекс от дефицита на справедливост.
Това показва част от изследването на ценностите, което екип от изследователи под ръководството на проф. Георги Фотев е провел. То е част от Европейското изследване на ценностите (ЕVS) се провежда на всеки девет години.
През 2008 г. четвъртата му вълна обхваща едновременно 44 европейски държави. Това издание се провежда в 48 държави, като България е сред първите, които са завършили работата си на терен.
Ключови сфери в изследването са социалното доверие и солидарността, функционирането на пазарната икономика и политическите процеси, брачната институция и новите семейни форми, социалното изключване и дискриминацията, ефективността на националните и международните публични институции, културната идентичност, европейското гражданство.
Татяна Буруджиева, която е част от екипа, сподели данни и за отношението на българите към брака и семейството, които показват консерватизъм и извеждат доверието като основна ценност в семейството отношенията между хората.
По отношение на религията повечето хора отговарят, че вярват в бог, но не са така уверени, когато им бъдат зададени въпроси за детайли на християнското учение, каза още Буруджиева.
По думите й изводите от проучването трябва да послужат за начало на разговор в обществото за това докъде сме стигнали в развитието си. Дебат за това, върху какви основи градим нашите взаимоотношения. В този смисъл разговорът разговорът с децата е особено важен."И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..