„Натискът върху аптечната мрежа е изключително сериозен. В момента усложненията идват и от противоепидемичните мерки, които са наложени, и от това, че хората, които са болни или контактни, трябва да бъдат в карантина, но се налага да излизат да купят лекарства за своите болни близки. Има семейства, в които всички са болни. Затова този натиск, е и от болни хора, които са в крайна нужда“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Дима Стайкова, председател на Регионалния съюз на фармацевтите в Пловдив.
Тя каза, че ситуацията в пловдивските аптеки, е като тази и в останалите градове на страната.
"Има дефицит на лекарства, тъй като потреблението е изключително голямо. Всъщност никой не е могъл да предвиди точно мащаба на тази епидемия, тя не е само в България, а в целия свят. Но ние трябва да бъдем гъвкави и да се стараем този недостиг да бъде под контрол. Защото в момента, от най-изписвания антибиотик за лечение в домашни условия на Covid-19 в България, има регистрирани 12 лекарствени продукта, които са произведени от 12 различни производители. В момента в аптеките се намират не повече от 3, ако изобщо се намерят и тези 3. Опитваме се да бъдем гъвкави. И ако няма на едната фирма, то поне да вземем от тази фирма, която е осигурила все пак някакви количества. Но когато лекарят е предписал медикамент с неговото търговско име, тоест произведен от точна определена фирма, законът и наредбата ни спира да заменим този продукт, който е наличен в аптеката. А нали разбирате, че ако пациентите не получат продукта си в първата аптека, те ще обикалят още“, обясни Стайкова.
Тя каза, че преди 15 дни, когато не се регистрираха толкова много заразени с коронавирус, хората са изпаднали в паника и са предприели запасяване с медикаменти, за които в социалните мрежи се твърди, че са за лечение на Covid-19.
„Тогава имаше паническа вълна на презапасяване. Искам да кажа на всички ваши слушатели, в момента в България не функционира електронната рецепта. Всички рецепти, които са изпратени по вайбър, всички рецепти, които са копирани отнякъде, те са нередовни и не следва да бъдат изпълнявани“, каза Дима Стайкова.
Репортерска проверка установи, че в Пловдив е направена доставка на допълнителни количества нискомолекулярни хехарини, но те се отпускат само в определени аптеки и само за приложение при бременни жени. Те трябва да представят рецепта и документ за генетично изследване.
В някои от тях обаче наличните количества са изчерпани. На нуждаещите се жени, се казва, че при заявка, необходимият медикамент ще бъде доставен в рамките на 3-4 дни.
„В тези аптеки не навсякъде има количества. Колегите там са предупредени и ще реагират на всички постъпили рецепти, които са придружени с нужните документи“, заяви Дима Стайкова.
Нискомолекулярните хепарини са необходими и за други пациенти.
„Има притеснение сред пациенти. Най-вече сред тези, които вече са вкъщи след някакво оперативно лечение. В момента има и пациенти с Covid-19, чиито състояние е усложнено, но не са в болница. Това е решение на лекарите, които ги лекуват, но те изписват нискомолекулярен хепарин за терапия на тези болни. Притеснението ни е, че не можем да ги осигурим, за цялата тази група от хора, които могат да се нуждаят от тези медикаменти, остава за аптеките, подчерта Дима Стайкова.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..