Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият парламент излетя нагоре като британския самолет Хариър


Новият парламент излетя нагоре като британския военен самолет Хариър, който излита вертикално. Нямаше заучени фрази, всички направиха заявки за приоритети, на няколко пъти се получи мнозинство всички срещу ГЕРБ. Оценката за първия ден на 45-то Народно събрание е на политолога Евгений Дайнов. 

След изборите първите очаквания на анализатора са били новите партии да поискат бързи избори, за да увеличат своята подкрепа. Днешният ден, обаче, дава сигнал, че партиите на протеста могат и да съставят правителство, което да управлява известно време. "Като че ли БСП показа интерес да подкрепя протестните партии, за да печели време за изчистване на собствения си образ", каза Дайнов.

Важното, според него, е да се изчака с какви приоритети ще излязат Има такъв народ. "Ако те атакуват и интересите на ДПС и на БСП, може и да няма правителство. Все пак очаквам да има някакво правителство за някакво време", уточни политологът и добави, че в новите партии има хора "и за пилоти, и за цялостен екип на самолет". Очакванията му към парламента са за бърза и успешна работа.

Евгений Дайнов смята, че моделът "всички срещу ГЕРБ", както беше днес, не винаги ще сработва, защото от промените ще бъдат засегнати и интересите на ДПС, а отчасти и на БСП. Движението участва в анти-ГЕРБ мнозинство, за да се представи пред новото мнозинство, за да получи достъп до европарите и специално на зеления фонд. Това, обаче, ще срещне съпротива от ДБ, ИМВ и отчасти от ИТН, е прогнозата на анализатора. 

"БСП може малко по- дълго да се задържи в тези мнозинства, но е очевидно,  че тези мнозинства са много енергични", коментира той.

Заявката за изборни промени и разширяване на възможностите за гласуване на българите в чужбина бе обяснена с конституционната необходимост да се осигури на всички български граждани право на вот, който "в продължение на 10 години ГЕРБ  целенасочено и със зла умисъл блокираха гласуването на българите в чужбина". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12