Екскурзоводи поискаха подкрепа от новото служебно правителство. В подписка близо 200 души, които упражняват тази дейност, изразяват разочарование от предложената помощ чрез европрограма. По нея се финансират видеопрезентации на туристически забележителности, но плащанията още не са започнали.
Бранимир Белчев, член на УС на Съюза на екскурзоводите, коментира проблема в следобедното предаване на Радио Пловдив „Ден след ден“: "Това е засега само едно обещание. Повече от 1,5 година не сме получили нито една стотинка от държавата“. Ето защо сдружението, което представлява Белчев, заедно с други професионални организации на екскурзоводите, са изпртатили писмо до сегашното правителство с молба да се ускори тази процедурата.
За въпросната програма той уточни, че е „получаване на пари срещи извършване на работа“, като срокът е в бъдещите 9 месеца. „При очертаващия се слаб сезон – положението е много зле. Настояваме и за безвъзмездна помощ за времето, в което нашата дейност беше забранена от държавата“ – добави Бранимир Белчев.
По думите му, лицензираните екскурзоводи заедно с планинските водачи, които могат да се ползват от програмата, са 1 700. Като посочи, че не всички могат да снимат рекламни клипове, а и да снимат с телефона си, трябва специалист, който да ги обработи, той заключи: „Реално помощта ще е доста скромна. И то срещу бъдещо извършване на труд, което го отлага още във времето“.
Заради дълго неработещия туризъм заради ковид и липсата на подкрепа за екскурзоводите, картината при тях в момента Белчев очерта така: "Част от екскуроводите са пенсионери, а голяма част от младите, на които България трябва да разчита, се отдръпват от професията. Имаме случаи, когато колеги са започнали да си продават имуществото си или се преориентират в други отрасли. Това убива българския туризъм“.
Бранимир Белчев не е оптимист и за туристическия сезон. По думите му, макар и официално той да е открит още от Великден, „по известни причини, включително и изключителната мудност на Министерството на здравеопазването и бившия министър – стана така, че никой не дойде“.
Обяснявайки защо въпреки готовността на хотелиерите и ресторантьорите по морето да са били готови, туристи не е имало, той обобщи: „Не може в последния ден преди 1 май да се пуска заповед, която да определя как ще се случват нещата нататък. Всички тези празни приказки за мен – не знам дали бяха казани от неразбиране или нарочно, против туризма в България“.
Цялото интервю с Бранимир Белчев може да чуете в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..