Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията ограничи достъпа до лекари на хронично болните


Пандемията бе изпитание за голяма част от страдащите от хронични заболявания. Това заяви в интервю за програма "Точно днес" Боряна Ботева, председател на  Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ). 
Тя припомни, че от организацията разпространиха и отворено писмо до институциите по повод проведената  „Седмица за информираност за ревматичните заболявания" и алармираха за проблемите на пациентите,  които чакат дълги години решение.
"Пандемията наистина  беше доста труден период, защото достъпът до лекари и лечебни заведения бе ограничен. На няколко пъти се спираше плановия прием, ограничаваха се хоспитализациите и това се отрази по негативен начин на всички, каза Ботева, която също страда от ревматологично заболяване.
Тя допълни, че  още не е е решен въпросът за  имуноглобулините, които  се използват като „оф лейбъл“ лечение от пациенти с лупус и други системни заболявания на съединителната тъкан. Здравната каса обаче, не ги плаща.
До момента пациентите си ги купуваха със собствени средства. Някой успяваха, други не.  Само че от скоро се повиши  цената на медикамента и в момента той е три пъти по-скъп.  Много пъти повдигахме въпроса  за реимбурсацията им от НЗОК. Обръщали сме се към всички институции, които имат отношение към този въпрос. Надяваме се да има разрешение на този проблем. Говорили сме и с новия здравен министър. Положително сме настроени, че той ще направи  най-доброто в рамките на правомощията му и времето, което има", допълни Ботева.
Относно процеса на ваксинация на хронично болните тя обясни, че доста хора споделят в организацията, че вече са се ваксинирали и се чувстват добре. Много малка част съобщават за леки неразположения. По-голямата част имат страх и притеснения относно съпътстващите си заболявания.
"Това което  беше като достъпна информация и аз я споделям с останалите пациенти са препоръките на експертния съвет по ревматология за ваксинация. Те са достъпни в специализирания сайт за коронавирус.  Има и редица платформи, където може да се направи онлайн консултация, обясни Ботева.
Тя е категорична, че преди ваксината всеки пациент с хронично заболяване трябва да се консултира с лекуващия си лекар. 
Решението за ваксинация всеки трябва да вземе сам, но след като бъде добре информиран.
"Има страх, има и трудности. В нашата организация имаме добра комуникация с имунолози, които ни помагат изключително много с информация.  Що се касае до интернет пространството успяваме да намерим информация, но що се касае до контакта с лекарите - затруднен е и продължава да бъде такъв", допълни Ботева.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49