Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ходът на ваксинацията в ЕС и четвъртата вълна на Covid-19


В самия край на месец юли председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен направи официално изявление относно нов етап в стратегията на ЕС за ваксините.  По думите и са постигнати съществени резултати в имунизационния процес сред населението в рамките на Съюза,  конкретно в по-високата възрастова група. Поставената цел може да се приеме за постигната, но нещата не спират до тук, напротив, подчерта председателят на ЕК.  

ЕС удържа на думата си и постигна резултати. Нашата цел беше да защитим 70 % от възрастните в Европейския съюз с поне една ваксинация през юли. Днес постигнахме тази цел. А 57 % от възрастните вече са напълно защитени с две дози ваксина. Тези данни поставят Европа сред водещите по ваксиниране региони в света. Процесът на догонване беше много успешен, но трябва да продължим усилията. Делта вариантът е много опасен. Затова призовавам всеки, който има възможност, да се ваксинира. Заради собственото си здраве и в защита на другите. ЕС ще продължи да предоставя достатъчно количество ваксини.

По ирония на съдбата, месец след  това изявление, визиращо известно удовлетворение от постигнатите резултати, Европа и в частност България, се намират в началото на лавинообразно набираща скорост нова вълна от заразяемост с коронавирус, неговият пореден,  "Делта"  вариант.  Който се оказа многократно по-заразен, а оттам и – често смъртоносен. Същевременно, противно на нормалната логика, в много страни, включително и в България, нараства съпротивата срещу вероятни нови ограничителни мерки, с които властите, както и при предишните вълни, ще се опитат да овладеят пандемията.  Като доста по-тревожен обаче медицинските експерти изтъкват факта, че страната ни е на последно място в Европа по интензитет на имунизацията срещу КОВИД-19. Това се дължи на  недоверието, по различни причини,  към тези ваксини, макар лекарите упорито да убеждават в обратното. Ситуацията е съвсем сериозна, а може би пропуснахме най-доброто време за ваксинация, спокойните последни месеци, коментира зам.- председател на БЛС д-р Николай Брънзалов.

Едва ли има алгоритъм залечение на това заболяване в доболничната помощ в света, въобще. Най-удобните месеци за ваксинация – ние ги пропуснахме. България е „залята“ с ваксини. Няма друга страна в Европа, където, който и да е пациент, няма значение дали е здравно осигурен или не, да си избере която  и да е от всички разрешени в ЕС ваксини, по което време на деня да е и който ден от седмицата да е, да отиде и да осъществи въпросната ваксинация!  Но, дори и днес да се ваксинираме, ще бъдем защитени след 14 – 20 дни.  Пропуснахме срокове, златно време пропуснаха нашите сънародници... Защото явно хората не желаят, по някакъв начин се разми тази информация...

Близо 90% ваксинирано население е нужно, за постигането на са нужни, за да постигнем колективен имунитет“, убеден е  доц. д-р Аспарух Илиев  от Университета в Берн, експерт по безопасност на ваксините. 

Ако, при оригиналния вариант на вируса са ни трябвали средно 15 минути да се заразим, в момента смятаме, че това става в рамките на секунди.  Последиците биха били, за съжаление, доста неприятни.  С много ниската ваксинационна честота,  ние рискуваме при разгръщане на вълната... ситуацията ще бъде отново доста неприятна, защото имаме един значително, значително по-заразен вариант. Практичаски, ваксинирането по света спира тази вълна да бъде по-сурова и по-тежка отколкото би могла да бъде, без ваксини...

Засега цялата, впрегната на световно ниво научна мисъл на човечеството, все още  не е открила безотказен начин за превенция и сигурно  лечение на КОВИД-19. Според държавния здравен инспектор Ангел Кунчев.

В края на краищата, както и да го въртим – опираме до ваксинация. Факт е, че в райони,  колективи, където има имунизация, заболеваемостта е много по-ниска... Което значи, че нещата са ясни – всеки трябва да вземе решение за себе си.

Алтернативата е нелицеприятна, допълва заместинк-шефът на БЛС д-р Николай Брънзалов.

Това ни е единственият вариант към момента, да се върнем към нормалността. Иначе, какво правим – чакаме някой да ни кихне и да ни вкара Коронавируса ли? 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ботулизъм след ботулинов токсин не е описан в научната литература

За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:55

И учителите трябва да се готвят за матура по математика

„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..

публикувано на 05.02.25 в 10:54

Атанасова не бива да е член на Венецианската комисия

Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия?        Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..

публикувано на 05.02.25 в 10:27

Таксата за плащане с карта в автобусите е въпрос на преговори

Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града.  Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..

публикувано на 04.02.25 в 16:00
проф. Ива Христова

Пикът на грипната вълна вече преминава в страната

Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме  проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През  тази седмица ще има..

публикувано на 04.02.25 в 14:53