Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гръцкото поведение спрямо РСМ да ни бъде пример

 "Има влиятелни страни, които не желаят присъединяването на Северна Македония и Албания към ЕС, но единствено България заявява това гласно. Другите мълчат. Европейските лидери гласуваха отрицателно на предложението на словенския министър-председател до 2030 г. интеграцията на Западните Балкани да бъде завършена. С едно изречение: повечето страни са против, но само една го заявява и така събитието като цяло остава ялово". Това заяви историкът проф. Христо Матанов по повод срещата на лидерите на страните-членки на ЕС в Словения.

По думите му, натискът от страна на ЕС върху България е факт, но това става деликатно. ЕС никога не се е изказвал категорично, а завоалирано. Заслужава внимание обаче позицията на  Америка, тъй като администрацията на сегашния президент работи за интеграцията на Западните Балкани, вкл. и на Северна Македония и Албания. Българите  не трябва да се заблуждават, че борбата ще е лесна, тъй като и двете страни имат свои лобита и сред европейските лидери, и в обкръжението на президента и те действат срещу България.

"Лошото е, че ЕС комплектува страните две по две, както ние бяхме с Румъния. Сега изглежда, че с Македония ние спираме и Албания".

Проф. Матанов е категоричен, че от българска страна компромис не може и не трябва да бъде правен, защото би се посрещнал отрицателно от общественото мнение и който и да спечели изборите, ще поддържа тази позиция, която страната вече е заявила.

На въпрос за организираните срещи от Ангела Меркел и Еманюел Макрон отделни срещи с Румен Радев и  със Зоран Заев, проф. Матанов подчерта, че Макрон е  сигурен противник на интеграцията на Западните Балкани. Такава позиция винаги е изразявала и Нидерландия,  според която България и Румъния са били неподготвени и ненавременно присъединените и сега присъединяването на Западните Балкани  ще бъде в тежест на ЕС.

"Учудвам се обаче на самочувствието на Северна Македония, която ни обявява за татарски фашисти -  бедна малка страна, без авиация! Учудвам се и на  реакцията на европейските лидери, че не обръщат внимание на рушенето на наши паметници, на подмяната на имената на паметниците, което е недопустимо".

Знак за равенство между двата договора - за приятелство и добросъседство между София и Скопие, и Преспанското споразумение между Гърция и Северна Македония през 2018 г., не може да има, защото те имат различни цели. 

" Гръцкото поведение спрямо Северна Македония трябва да  ни послужи за пример. Гърците 30 години се бориха за тази кауза и победиха. Договорът ни с Македония не се изпълнява не от наша страна. В договора с Гърция няма неизпълнение, защото те си смениха името. Сега се опитват да обяснят на света, че оспорваме македонската идентичност. Ние не оспорваме македонската идентичност, а езика на омразата, рушенето на паметници".

Проф. Матанов изрази надежда българската позиция спрямо Северна Македония да остане непроменена, но македонската страна да промени своята спрямо БМългария. 


Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12