Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ни нов стандарт за палиативна медицина

„Палиативната медицина е практически непозната в нашата страна. Едно голямо проучване  в световен мащаб през годините показва, че броят на палиативните пациенти непрекъснато расте“.  Това заяви проф. д-р Любима Деспотова-Толева, председател на Българското дружество по продължителни грижи и палиативна медицина. Тя е лектор на Кръглата маса по инициатива на БДПГПМ и Община Пловдив  за създаването на Общински център за продължителни палиативни грижи с хоспис. 

По думите й, голяма част от тези пациенти не са онкологично болните. Сред тях попадат и сърдечно-съдовите и белодробните заболявания, алцхаймери, неврологични заболявания и още много други. В България структурите, обозначени като хоспис са крайно малко, те са предимно частни и за съжаление, част от тях не са регистрирани по Закона за лечебните заведения.

„Последното наблюдение върху палиативните грижи  във всички страни по света бе подчертано, че  България е в трета „Б“ група между страните със спорадично обезпечаване на палиативна помощ. През последните години нямаше воля да бъдат направени необходимите промени в общото и в здравното законодателството, не бяха обучени специалисти,  независимо от нашите усилия, които полагаме от 2003 г., не бе приет стандарт по палиативна медицина. Над 10 години две негови редакции отлежават в МЗ.“

Проф. Деспотова – Толева бе категорична, че за да има качествена палиативна грижа, трябва да има подходяща здравна политика, обучени кадри, осигурени медикаменти и всичко това да бъде приложено на практика адекватно.

Тя подчерта, че желанието на Община Пловдив да протегне ръка на идеята на Българското дружество по продължителни грижи и палиативна медицина чрез създаването на Общински център за продължителни палиативни грижи с хоспис е похвално, защото това би било практическото приложение на усилията на специалистите.

„Ние имаме готовност да осъвременим стандарта, можем да обучим квалифицирани кадри – лекари и медицински сестри и всякакви кадри с акцент палиативната медицина“.

Проф. Деспотова-Толева подчерта, че от особена важност е да бъде постигнато разбиране за необходимостта от палиативна грижа от страна на хората, които изработват тези политики и  на практика да се създаде един уникален образец за България – Общински център, в който да бъдат приложени най-новите стандарти и постижения на палиативната медицина.

"Премахването на страданието е основно човешко право, но затова е необходимо да бъдат обучени лекари – специалисти по палиативна медицина. Палиативната грижа е мултидисциплинарна грижа.

В рамките на един проект, който ние току що спечелихме в МУ – Пловдив по мое предложение бяха включени две докторски програми за научна специалност „Палиативна медицина“ и „Гериатрия“, които ще станат основата, за да бъде допълнително създадена и призната от МЗ и клиничната специалност по палиативна медицина. Това е нашата цел, която преследваме от 2003 г. досега“.


Цялото интервю – от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50