Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без ваксинация локдаунът няма да е само един

"Моделите, които още на 14 септември направих официално,  показаха, че след 15 октомври и до края на месеца ще имаме сериозни проблеми. Това потвърдих и на 29 септември и вероятно прогнозата ми беше отчетена, защото бяха взети локални, превантивни мерки или т.н. гъвкав локдаун и веднага бяха карантинирани над 200 паралелки. А от вчера 4% от паралелките в училище са карантинирани.Така бяха предварени възможностите за разпространение на заразата"  заяви математикът от БАН проф. Огнян Кунчев.

По думите му,  фактите за разпространението на пандемията доказват ползата от математическите модели. "Те казва, че ако не се прави нищо, тогава ще се случи голямата катастрофа, която засега е избегната с мерките на МОН".

"Ако карантинираните паралелки са около 800 и в тях има по 25 ученика - това са  около 20 000 ученика, които можеха да заразяват родителите си, ако продължаваха да ходят на училище. Това бе избегнато с ограничаването на заразата."

По думите му, "здравето ни е като чувал с дупки, които са заразите, през които то изтича - получават се от  училище, в обществения транспорт и т.н. и всяка една от тези дупки трябва да бъде затягана, за да бъде спазен общественият интерес по солидарен начин. Сега преди всичко в училищата се правят тези ограничения,  но трябват и други. Няма друг начин".

Проф. Кунчев бе категоричен, че ако  мерките продължават да не се спазват, ще има не само един пик до края на октомври, но пиковете ще бъдат много повече. Ще има ограничение на интензивните легла, които в страната са около 700. Заетите до този момент са около 500 и се очаква  натискът върху здравната система да бъде много тежък.

"Имаме 9 000 легла за хоспитализация и повече, но с тези темпове на разпространение на заразата, системата няма да издържи."

Според проф. Кунчев, сега се движим в съотвествие с най-песимистичната прогноза за броя на ваксинираните - дори оптимистичната му прогноза е била за около 20 000 дневно, но при тези темпове на ваксинация - по 5-6 хиляди на ден, е трудно да се каже докога бихме останали в хватките на пандемията.

"Дори в Бангладеш, където хората нямат пари за ваксини,  вече има над 30% ваксинирано население. А там специално отработваха  варианти как да се ограничават, да носят маски, като са бедни и няма възможност за масово ваксиниране". 

Проф.  Кумчев изрази предположение, че при сегашните  ниски степени на ваксинация и висока смертност  през следващите месец - два отново ще се наложи да бъде въведен локдаун.

"Няма ваксинации и няма на какво да разчитаме".

Интервюто - от звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12