Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без ваксинация локдаунът няма да е само един

"Моделите, които още на 14 септември направих официално,  показаха, че след 15 октомври и до края на месеца ще имаме сериозни проблеми. Това потвърдих и на 29 септември и вероятно прогнозата ми беше отчетена, защото бяха взети локални, превантивни мерки или т.н. гъвкав локдаун и веднага бяха карантинирани над 200 паралелки. А от вчера 4% от паралелките в училище са карантинирани.Така бяха предварени възможностите за разпространение на заразата"  заяви математикът от БАН проф. Огнян Кунчев.

По думите му,  фактите за разпространението на пандемията доказват ползата от математическите модели. "Те казва, че ако не се прави нищо, тогава ще се случи голямата катастрофа, която засега е избегната с мерките на МОН".

"Ако карантинираните паралелки са около 800 и в тях има по 25 ученика - това са  около 20 000 ученика, които можеха да заразяват родителите си, ако продължаваха да ходят на училище. Това бе избегнато с ограничаването на заразата."

По думите му, "здравето ни е като чувал с дупки, които са заразите, през които то изтича - получават се от  училище, в обществения транспорт и т.н. и всяка една от тези дупки трябва да бъде затягана, за да бъде спазен общественият интерес по солидарен начин. Сега преди всичко в училищата се правят тези ограничения,  но трябват и други. Няма друг начин".

Проф. Кунчев бе категоричен, че ако  мерките продължават да не се спазват, ще има не само един пик до края на октомври, но пиковете ще бъдат много повече. Ще има ограничение на интензивните легла, които в страната са около 700. Заетите до този момент са около 500 и се очаква  натискът върху здравната система да бъде много тежък.

"Имаме 9 000 легла за хоспитализация и повече, но с тези темпове на разпространение на заразата, системата няма да издържи."

Според проф. Кунчев, сега се движим в съотвествие с най-песимистичната прогноза за броя на ваксинираните - дори оптимистичната му прогноза е била за около 20 000 дневно, но при тези темпове на ваксинация - по 5-6 хиляди на ден, е трудно да се каже докога бихме останали в хватките на пандемията.

"Дори в Бангладеш, където хората нямат пари за ваксини,  вече има над 30% ваксинирано население. А там специално отработваха  варианти как да се ограничават, да носят маски, като са бедни и няма възможност за масово ваксиниране". 

Проф.  Кумчев изрази предположение, че при сегашните  ниски степени на ваксинация и висока смертност  през следващите месец - два отново ще се наложи да бъде въведен локдаун.

"Няма ваксинации и няма на какво да разчитаме".

Интервюто - от звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55