Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без ваксинация локдаунът няма да е само един

"Моделите, които още на 14 септември направих официално,  показаха, че след 15 октомври и до края на месеца ще имаме сериозни проблеми. Това потвърдих и на 29 септември и вероятно прогнозата ми беше отчетена, защото бяха взети локални, превантивни мерки или т.н. гъвкав локдаун и веднага бяха карантинирани над 200 паралелки. А от вчера 4% от паралелките в училище са карантинирани.Така бяха предварени възможностите за разпространение на заразата"  заяви математикът от БАН проф. Огнян Кунчев.

По думите му,  фактите за разпространението на пандемията доказват ползата от математическите модели. "Те казва, че ако не се прави нищо, тогава ще се случи голямата катастрофа, която засега е избегната с мерките на МОН".

"Ако карантинираните паралелки са около 800 и в тях има по 25 ученика - това са  около 20 000 ученика, които можеха да заразяват родителите си, ако продължаваха да ходят на училище. Това бе избегнато с ограничаването на заразата."

По думите му, "здравето ни е като чувал с дупки, които са заразите, през които то изтича - получават се от  училище, в обществения транспорт и т.н. и всяка една от тези дупки трябва да бъде затягана, за да бъде спазен общественият интерес по солидарен начин. Сега преди всичко в училищата се правят тези ограничения,  но трябват и други. Няма друг начин".

Проф. Кунчев бе категоричен, че ако  мерките продължават да не се спазват, ще има не само един пик до края на октомври, но пиковете ще бъдат много повече. Ще има ограничение на интензивните легла, които в страната са около 700. Заетите до този момент са около 500 и се очаква  натискът върху здравната система да бъде много тежък.

"Имаме 9 000 легла за хоспитализация и повече, но с тези темпове на разпространение на заразата, системата няма да издържи."

Според проф. Кунчев, сега се движим в съотвествие с най-песимистичната прогноза за броя на ваксинираните - дори оптимистичната му прогноза е била за около 20 000 дневно, но при тези темпове на ваксинация - по 5-6 хиляди на ден, е трудно да се каже докога бихме останали в хватките на пандемията.

"Дори в Бангладеш, където хората нямат пари за ваксини,  вече има над 30% ваксинирано население. А там специално отработваха  варианти как да се ограничават, да носят маски, като са бедни и няма възможност за масово ваксиниране". 

Проф.  Кумчев изрази предположение, че при сегашните  ниски степени на ваксинация и висока смертност  през следващите месец - два отново ще се наложи да бъде въведен локдаун.

"Няма ваксинации и няма на какво да разчитаме".

Интервюто - от звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия. Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност? Да, може да го стори, тъй..

публикувано на 18.10.24 в 17:17
Първан Симеонов

Притеснявам се дали хората ще отговарят честно на екзитпола

На тези избори много се притесняваме от това колко искрени ще бъдат анкетираните за екзитпола, както и дали системно няма да отказват респонденти от една и съща политическа сила. Подобно явление е изключително притеснително предвид напрегнатата ситуация в разделен политически сектор. Това коментира социологът Първан Симеонов от „Галъп..

публикувано на 18.10.24 в 16:41

Годните за пиене води у нас са под средното ниво в Европа

Две трети от водните ресурси в Европа са замърсени с химикали.  Само 37% от езерата и реките в Европа отговарят на критериите за добро екологично състояние. Това предупреждава  Европейската агенция за околната среда в доклад, публикуван тази седмица.  В доклада обаче не са анализирани данните за България , тъй като страната ни все още не е..

публикувано на 18.10.24 в 16:17

Открит навреме, ракът на гърдата не е присъда

За поредна година в месеца за борба с рака на гърдата Фондация „Грижа за живот България“ организира информационна кампания като темата на инициативата този път е не само битката със заболяването, но и духовно оцеляване, и физическо преодоляване на диагнозата.  В програма "Точно днес" п редседателя на организацията Ивелина Радева припомни, че целта..

публикувано на 18.10.24 в 09:59

Радиото са хората, но те не са финансово стимулирани

С три гласа "за" и два "против" Съветът за електронни медии избра днес за генерален директор на Българското национално радио Милен Митев. Той поема поста за втори мандат през следващите три години.  Радиото ще защитава журналистите си Радиото това са преди всичко хората . Те създават неговия облик и неговия дух. Затова едно от най -..

публикувано на 17.10.24 в 15:10