Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вероятността за правителство на ПП, ДБ, ИТН и БСП е голяма

„На изборите на 14 ноември най-голямо поражение претърпя ИТН, която се срина от първото – на петото място. Това е безпрецедентно в българската история – партия-победител да загуби електоралните си позиции толкова бързо. Има и още три губещи анти-ГЕРБ партии“, заяви политологът Иво Инджов.

Като причина за този резултат той посочи преориентирането на протестния вот към партията на Кирил Петков и Асен Василев, като отхвърли възможността да се говори за цялостна загуба на анти-ГЕРБ електората.

„Умерени позиции означава склонност за компромиси, преговори и един по-приветлив стил на общуване с партньорите. Не говорим в никакъв случай за опрощаване греховете на ГЕРБ. Петков заяви няколко пъти, че трябва да има нов главен прокурор, нов модел на Прокуратурата и съдебна реформа, което е явен реверанс към ДБ и към позициите им за борба с корупцията.“

По думите на Инджов, съществуват и рискове, че потенциалните партньори на ПП сега са с отслабени позиции. Той предположи, че тази тяхна слабост ще ги стимулира да направят повече компромиси при сформирането на Правителство, тъй като нови предсрочни избори напролет ще донесат много неизвестни за формации като ИТН, ДБ и БСП.

Вероятността четирите партии да съставят Правителство е голяма. Като аргумент Инджов посочи  заявената готовност за компромиси от лидерите и от знакови лица на тези партии. „Вероятно някои от тях и по-специално ИТН,  си правят добре сметката какво би се случило, ако бъде торпилирано едно такова Правителство на промяната и се стигне до нови избори – че тенденцията да вървят надолу ще продължи и те ще се сринат под 4%.

„Категорично смятам, че курсът на поведение на ПП ще бъде за преговори без ГЕРБ и ДПС. Разбира се, ако по-нататък се търси конституционно мнозинство за промяна на Конституцията за по-радикална съдебна реформа, тогава трябва да се сондира готовност и от ГЕРБ, и от ДПС, но това ще бъде на доста по-късен етап“.

Инджов обаче бе категоричен, че априори  взаимодействие с ГЕРБ и ДПС не трябва да се изключва, но само при условие че те оттеглят Борисов и Пеевски от своите предни редици.

„Промяна и разграждане на модела на управление на системата Борисов-Пеевски няма как да има, докато единият е лидер на ГЕРБ, а другият влиза в Парламента, въпреки санкциите по закона „Магнитски“.

Инджов бе скептичен, че Бойко Борисов, подобно на изгубилите партийни лидери, ще подаде оставка с аргумент, че ГЕРБ е „партия от вождистки тип, изградена с ясно  пирамидална структура, в която има клиентелистки схеми и страх от заемане на самостоятелни позиции“.

Той подчерта още,  че няма как партиите на промяната да правят компромис с политиката за излизане на България от ЕС, от НАТО каквато е политическата линия на партия "Възраждане", но не отхвърли и възможността да има Правителство на промяната с участието на БСП, независимо от лидерската криза в партията. 

"Те са по-надежден партньор от ИТН, което бе доказано в рамките на два ппарламента. Вярно е, че те са партия на статуквото, но от друга страна, анти-ГЕРБ настроенията и желанието на критикуват сегашния модел на управление са много силни". 

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50