Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В капан сме, има риск от фалити на туристически агенции

"Помощ с обратен знак"- или как стотици туроператори и туристически агенти са изправени пред риска от фалит, ако се наложи да възстановят получената финансова подкрепа за ковид мерките, поради промяна на условията от страна на НАП година след като парите  са получени, усвоени и отчетени. Ситуацията коментира в програма "Точно днес" Павлина Илиева - председател на УС на Сдружението на туроператорите и туристическите агенти „Обединение „Бъдеще за туризма“ преди пресконференцията която бранша дава. 

Двете мерки целяха да помогнат на най-нуждаещите се и засегнати от COVID-19 пандемията компании, които и без това са в трудна ситуация”, посочва Павлина Илиева,

Тя  обясни, че НАП се опитва да върне времето назад, като променя условията по програми за вече получени, усвоени и отчетени средства. Това реално застрашава оцеляването на фирми от бранша, които са застрашени дори от фалит, ако трябва да връщат вече усвоените компенсации.

Стотици туроператори и туристически агенти са изправени пред огромния риск да възстановяват с лихва получената помощ от държавата, заради промяната на правилата на играта и кратките срокове за отговор, опасяват се от ОБТ. 

Това ще доведе до масови фалити, влошаване имиджа на бранша и в крайна сметка до още по-бавно възстановяване от кризата. Ако това се допусне ефектът от мерките би бил обратен на целта им. Нещо повече – би бил поредният пример за неравностойното положение на българския бизнес спрямо конкурентите му на международните пазари.

Интервю с Павлина Илиева може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28