Ние имаме искания за политики! Политически искания нямаме. Нито ни интересува каква ще е ротацията, нито ни интересува кой ще е следващият министър, ще има ли следващ изобщо, нито ни интересува кай е предишният.
Земеделието трябва да се превърне в национален приоритет!
Ние трябва да си произвеждаме храната, това е истината!
Това заяви пред Радио Пловдив Тодор Джиков, председател на Националната асоциация на картофопроизводителите (НАК).
Той обясни, че заедно пет земеделски асоциации продължават борбата.
Това са: Национална асоциация на картофопроизводителите, Обединени земеделски прозиводители, Асоциацията на гъбопроизводителите, Асоциацията на производителите на черупкови плодове и Съюзът наземеделските кооперации в България.
Утре в 11 часа те ще дадат пресконференция. В края на седмицата подготвяме голям протест в София, заяви Джиков и уточни, че пътни блокади ще има през цялата седмица.
Имаме някои общи искания, но не всички. Имаме различни виждания. Така Джиков отговори на въпроса защо не се обединят и не действат заедно с 26-те браншови организации, които от утре възобновяват земеделските протести.
По думите му, разделението ще продължи докато в България няма единно представяне на целия земеделски бранш.
Джиков съобщи, че днес официално тяхната група асоциации са представили в земеделското министерство законопроект за промяна на Закона за земеделските производители. Той предвижда задължително условие за кандидатстване и получаване на субсидии да е доброволното членуване в определена земеделска браншова асоциация.
Следващата стъпка е Закон за браншовата представителност. Всеки един трябва да е длъжен да избере конкретна асоциация, в която да членува, посочи председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите.
По думите на Джиков само земеделските поризовдители плащат цената на Зелената сделка.
Взимаме едни пари, а в магазинитие няма нищо. Започва все повече и повече да се увеличава напрежението на българите.
Увеличава се процентът на тези които казват: Чакайте бе, какво става? 800 милиона изсипани миналата година, а по магазините няма българска стока!
Джиков подчерта, че не са съгласни с тази представителност, която заявява Българската аграрна камара. Това са много гръмки фрази, но на практика е видно, че те въобще не представляват основната част от земеделските произовдители.
Не сме съгласни и с разписаните конкретни международни искания и исканията, които ще се изпълняват вътре в стараната.
Искаме конкретна позиция по: Зелената сделка, вноса от трети страни, включително Украйна и за безумния натиск на търговските вериги върху българските земеделски производители.
От днес стартират преговорите и все още не знаем позициите нито на замеделския министър, нито на представителите на политическите партии.
За нас няма значение кой е министър. Когато са поставени правилно проблемите на масата и от изпълнителната и законодателната власт, те ще бъдат решени.
Картофопроизводството е структурно важен отрасъл. Той е от изключително социално-икономическо значение, защото 80% от производителите на картофи са в планински и полупланински райони, обясни Тодор Джиков.
И припомни, че от по - миналата година е спряно обвързаното подпомагане за картофи.
Миналата година в страната са засети 55 хиляди декара с картофи.
В момента цените, които обявяват производителите и търговците на семена, са с 300 лева на декар по-скъпи от миналата година. Без да купим семена ние не можем да започнем кампанията по засаждането на картофи.
Картофите на пазара у нас са вносни. Процентът на българските картофи е незначителен.
Според Джиков, първото нещо, което трябва да се направи е да се дадат парите. При една добра огранизация в МЗХ ние можем в рамките на един месец да стартираме подаване на заявления за подпомагане.
Интервюто на Неда Велкова с Тодор Джиков е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..