Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парламентът затегна режима за износ на лекарства, включени в позитивния лекарствен списък

Депутатите приеха окончателно промени в Закона за лекарствените продукти, с които се цели предотвратяване на честата липса на животоспасяващи медикаменти в аптеките в страната. Това често е в резултат на т.нар. "паралелен износ", при който се изнася за държави, в които цените са далеч по-високи от нашите, а разликата може да достигне стотици проценти. Заради това, някои търговци на едро прибягват до изкупуване на лекарства дори от аптеки, което е забранено. С приетия закон Агенцията по лекарствата ще може да откаже извършване на "паралелен износ", когато лекарството е в ограничени количества у нас и когато неговата липса застрашава живота на пациентите. При нарушение глобата ще бъде между 10 и 20 хиляди лева, а при повторно - до 40 хиляди лева.

Председателят на Комисията по здравеопазване в НС Нигяр Джафер коментира, че цифрите за паралелния износ се разминават в огромни граници и трябва да се знае реалната картина. Тя увери, че предприетите мерки няма да нарушат свободното движение на стоки в Европейския съюз, каквито обвинения срещнаха управляващите.

Говорим, че става въпрос за мащаби от 35 милиона евро, след което имаме официално писмо, в което европейски структури ни пишат, че всъщност паралелният износ в България е около 90 милиона, а се говори, че е 300 милиона. Ето защо и текстовете, които бяха приети, са с един уведомителен режим, обясни Джафер.

Даниела Дариткова от ГЕРБ, член на Здравната комисия, подложи под съмнение мерките, като прогнозира, че достъпът до лекарствата няма да се подобри.

Категорично не, защото комплексните мерки, които се предвиждат за следващата година, единствено касаят пестене на средства на Националната здравноосигурителна каса, заяви депутатът от ГЕРБ.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32