В Берлин започва международна конференция, посветена на Западните Балкани. Германският канцлер Ангела Меркел покани 9 премиери и 8 министри на икономиката от региона, както и досегашният председател на ЕК Жозе Барозу, за да обсъдят интеграцията на западните Балкани в ЕС.
Основната цел на конференцията за Западните Балкани в Берлин е да се стимулира сътрудничеството между държавите от бивша Югославия и Албания. На масата на преговорите ще седнат дори представителите на Сърбия и Косово – факт, който доскоро не се подразбираше от самосебе си. Това се смята за напредък в отношенията между ЕС и Западните Балкани, но според наблюдатели засега той е и единственият прогрес. Регионът все още няма ясна перспектива за членство в ЕС. Общността на първо време не е заинтересована от нови членки. Въпреки това Берлин възнамерява да започне нова инициатива за приближаването на региона към европейската общност, за да се избегне евентуален украниски сценарий и в тази част на Европа.
Анализатори критикуват правителството в Берлин обаче, че не са поканили представители на босненските сърби на конференцията, а проблемът между тях и мюсюлманите в Босна е един от най-сериозните в региона. Идеята е подобни конференции да се организират на всеки 4 години, като следващата ще бъде във Франция. Освен за ЕС участниците сега ще обсъдят и енергийната политика, както и политиката на сигурност
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..