Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЗК няма информация за продажба на "Виваком" на групата LIC33

Марио Гаврилов, КЗК
Снимка: БГНЕС

Комисията за защита на конкуренцията не разполага с информация за промяна на собствеността на телекомуникационната компания "Виваком". В момента мажоритарен собственик е банкерът Цветан Василев, който се намира в Сърбия и води съдебна битка срещу екстрадицията си в България. Другият голям акционер е лондонският клон на руската банка ВТБ - VTB Capital. От самия телекомуникационен оператор също не потвърдиха съобщението за продажба. 

Говорителят на КЗК Марио Гаврилов коментира за "Хоризонт", че при наличие на голяма концентрация на капитали за сделката може да бъдат информирани само регулаторите на Европейския съюз:
При нас не е постъпвало запитване за разрешение за концентрация или за някакви други действия от страна на цитираните в съобщенията в пресата фирми. Трябва да подчертаем обаче, че това не е и задължително, тъй като има процедура, чрез която тези фирми може да са поискали разрешение от Брюксел, така че не винаги е необходимо подобни сделки да минават през Комисията за защита на конкуренцията, но в момента не можем да добавим нищо повече по този казус. При определени казуси, при определени хипотези, ако фирмата, която придобива новият пакет е с много голям размер на капитал, с много големи обороти, има процедура в Брюксел, така че би могло да се мине и от там да бъде получено одобрение за подобна сделка, но ние дори нямаме потвърждение в момента дали има такава сделка.

По-рано групата LIC33, обединяваща инвеститори от Европейския съюз, специализирани по операции на нововъзникващите пазари, заяви в писмо до медиите, че ще придобие мажоритарния дял на българския комуникационен оператор "Виваком" и други водещи компании в България. В информацията се съобщава, че предишният собственик окончателно е продал активите срещу ангажимент на инвеститора да рефинансира всички дългове към различни банки. Първоначалната оценка на консолидираните задължения, които ще се рефинансират, е за 900 милиона евро. 

На 20 февруари българската антимонополна комисия прехвърли на Дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия казуса с контрола над БТК. Това стана след сигнал за придобиване на контрол върху "Българската телекомуникационна компания" чрез продажбата на дялове от Цветан Василев на финансова група в Люксембург.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32