Германия реагира с облекчение на новината за гласуваното в Атина споразумение за получаване на третия финансов пакет. Икономистите в Берлин смятат това за голям напредък, отделни критични гласове се чуват от управляващия Християн-демократичесик съюз.
И Гърция и Брюксел са си взели поуки от грешките, допускани през изминалите години и постигнатото споразумение за отпускане на трети финансов помощен пакет е голям напредък. Това коментираха днес в Берлин водещи икономисти. Президентът на Германския институт за икономически изследвания Марсел Фрачер заяви: „Договорената програма е много по-реалистична от предишните и дава шанс на Гърция за добро икономическо развитие.”
Той посочи, че докато с първите две програми се е целяло най-вече да няма дефицит в бюджета, третата допуска такъв и това ще даде глътка въздух на правителството в Атина, както и възможност за провеждане на икономически реформи без ненужни жертви.
Въпреки това Гърция е изправена пред голямо предизвикателство през следващите три години, посочи той. На първо място тя трябва да възстанови нарушеното доверие, така че инвеститорите да се върнат в страната. Второто предизвикателство е намаляването на държавния дълг, който все още е огромен и също влияе върху доверието. И на трето място е провеждането на реформите, залегнали в програмата, при това докрай. Досега Атина не успяваше най-вече в този пункт, обясни икономистът. Най-важното обаче е да се създаде растеж на икономиката.
В същото време депутати от ХДС родължават да бъдат скептични, че Атина ще изпълни обещаното. Те настояват програмата да бъде обсъдена детайлно, преди бундестагът да гласува отпускането на третия пакет.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..