Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК обеща до 7 септември дни да предложи мерки в помощ на българските млекопроизводители

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Еврокомисията все още не е измислила какви мерки да предложи в помощ на млекопроизводителите от България, но обеща на ги обяви след седмица и половина. Комисарят по земеделието Фил Хоган обаче категорично се обяви против директна намеса в ценообразуването на пазара и преки парични помощи за фермерите, както настояват редица правителства в ЕС.

Хоган обеща целенасочени мерки за млечния сектор в Балтийските републики и останалите нови страни-членки като България. Той призна, че те са най-засегнати от санкциите на Русия и млякото там се продава по-евтино от производствената му цена. На въпрос на БНР ще има ли индивидуален подход към България, еврокомисарят отговори:

Българите нямат толкова голям износ на млечна продукция за Русия, но съседните държави, които пострадаха, прехвърлиха стоките си на българския пазар и оказаха косвен ефект върху местните производители. Цената наистина много намаля в България и в другите нови членки, затова ще видим какво можем да направим в краткосрочен план като целенасочени помощи. Самият аз още е съм достигнал до заключението какви точно да са те, но ще го направя до 7-и септември.

Тогава извънредно се събират 28-те земеделски министри. По данни на нашето правителство 82 милиона евро са загубите за България от руското ембарго за 1 година, 44 от които в млечния сектор.

Млечните квоти безвъзвратно си отидоха, каза още Хоган и предупреди, че Брюксел е против държавни помощи за фермерите в целия ЕС, които вече получават годишно от данъкоплатеца 56 милиарда евро като субсидии: 

Не бих правил нови предложения, които насърчават държавна намеса, вместо да карат производителите да търсят нови пазари.

Свръхпроизводството на световния пазар, слабото търсене в Китай и гръцката финансова криза, а не само руското ембарго, са причина за ниската изкупна цена на млякото, според Фил Хоган. Той призова за реформи в системата на доставки и договорите с веригите за продажба на дребно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32