Управници на новосъздадени кметства в община Кърджали ще работят във фургони в следващите четири години заради факта, че в голяма част от селата няма сгради за тяхното настаняване.
Подвижните помещения ще бъдат оборудвани с компютри и офис техника и ще бъдат захранени с ток и вода, като местната администрация разчита на държавата да поеме началните разходи за новите кметства.
След промените в изборния закон броят на кметствата в община Кърджали се увеличи двойно - те вече са 96, като 1/3 от новите кметове няма къде да работят. Поради тази причина местната управа е поискала от държавата 300 000 лева, поясни секретарят на общината Сезгин Бекир:
Това са средства, които са необходими да се закупят работни помещения тип контейнер в 30 от кметствата, където нямаме общинска сграда, както и да се закупи минималният необходим инвентар за оборудване на помещенията на новите кметове и да се направи връзка с водоснабдителната и електропреносната мрежа.
На въпрос, дали община Кърджали има нужда от тези нови кметства, защото има доста населени места с население до петима души, Бекир заяви:
Мисля, че не на всички места беше необходимо да се създаде кметство и да има функциониращо кметство - това е допълнително натоварване и на държавния, и на местния бюджет в режим на финансови икономии.
Само за годишната издръжка на кметствата ще трябват около 80 000 лева, които са непосилни за местния бюджет.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..