Телата на поне 40 младежи, застреляни в упор, са намерени днес в Буджумбура, столицата на Бурунди, след вчерашното нападение срещу военни бази в страната, предаде АФП.
Вчера близо 30 бунтовници атакуваха три военни бази в Буджумбура и един обект извън пределите на града. Властите успяха да ликвидират 12 от нападателите и да задържат 20. Според първите съобщения нападателите искали да се сдобият с оръжия, а след това да се опитат да организират бягство на затворници. По-късно действията им бяха определени като опит за държавен преврат.
Жители на някои квартали обвиниха силите на реда, че след вчерашните атаки са арестували всички младежи, срещнати по уличите, и са ги застреляли.
Стълкновения в столицата на Бурунди има от април т.г., когато президентът на страната Пиер Нкурунзиза обяви плановете си за да се кандидатира за трети мандат. В безредиците досега са загинали повече от 240 души.
На 17 декември Съветът на ООН по правата на човека в Женева ще проведе специална сесия за положението в Бурунди.
Два екипа на пожарната са на мястото на пожар близо до вилната зона в квартал "Владислав Варненчик" във Варна, горят сухи треви и храсти, съобщиха от пожарната. Няма пострадали и опасност за сградите там. Пожарът е над бл. 32 и още не е загасен, допълват от пресцентъра на РДВР-Варна. Следобед е горял пожар и във варненския квартал "Младост". От..
През нощта ще е ясно и почти тихо, по крайбрежието ще духа слаб вятър от северна четвърт. Преобладаващите минимални температури ще са между 16° и 21°, по Черноморието 18° - 23°. П рез деня ще е слънчево, следобед горещо. Ще духа слаб до умерен вятър от източна четвърт. Дневните температури слабо ще се повишат и преобладаващите максимални във..
Десета - за този летен сезон, акция по заведенията край морския бряг, се проведе снощи. Инспекцията бе осъществена от служители на „Криминална полиция“ и екипи на Първо и Второ РУ. Целта на операцията отново бе установяване на малолетни и непълнолетни лица – без придружител, след 22 часа; установяване на лица разпространяващи наркотични вещества...
Албанската икономика е нараснала с 3.4% през първото тримесечие на 2025 г., а инфлацията се е задържала под целевото ниво. Основен принос за растежа имат туризмът, инвестициите и износът. Това заяви управителят на централната банка на страната Гент Сейко. Междувременно Представители на туристическия сектор настояват за реформа в..
Турция е похарчила рекордните 5,43 млрд. щатски долара за научноизследователска и развойна дейност през 2024 г., което представлява 1,51% от централния бюджет и 0,41% от БВП, който миналата година е възлизал на 1,32 трлн. щатски долара. Това стана ясно от данните на Турския статистически институт (TÜİK), съобщава БГНЕС. По-голямата част от бюджета..
Дни на отворените врати по повод 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България ще има в Морска гара-Варна днес и утре. От 10.30 до 17.00 ч. граждани и гости на града ще могат да разгледат кораби и статичен показ на техника и въоръжение от състава на Военноморските сили. На 10 август, неделя от 9.00 ч. на Морска..
Нараства тенденцията на случаи на салмонела и чревни инфекции по Черноморието в активния летен сезон. През последните седмици здравните власти във Варна регистрират ръст на заболелите. От РЗИ отчитат, че с всяка изминала седмица случаите на стомашно-чревни инфекции и салмонела се увеличават, а една от причините за това са високите летни..