Германският конституционен съд даде зелена светлина на правителството да подпише спорното споразумение между ЕС и Канада за зона за свободна търговия. Това може да стане обаче след изпълнението на няколко условия, най-важното от които е правото на страната да се оттегли от договора по всяко време.
Съдът обяви решението си само 24 часа след като изслуша аргументите на критикуващи споразумението от граждански обединения и партии. Те внесоха и подписка срещу договора, подписана от над 200 000 германски граждани. Съдът обаче отхвърли аргументацията като несъстоятелна.
Споразумението за свободна търговия с Канада е най-амбициозният търговски пакт на ЕС до момента и веднага след влизането му в сила ще отпаднат тарифите за 98 процента от търгуваните стоки. То включва също разпоредби в областта на регулаторното сътрудничество, морските товарни превози, устойчивото развитие и достъпа до държавни поръчки.
Противниците му обаче се опасяват, че то ще нанесе вреди на работещите в Европа, както и ще постави под заплаха опазването на околната среда.
Споразумението ще бъде подписано на срещата на върха в Брюксел на 27 октомври.
Конституционният съд постанови, че споразумението може да важи само в частта, която е в компетенцията на ЕС. То трябва да бъде ратифицирано от парламентите на всички страни-членки.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..