Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Добрич разработи единни правила за прием на децата в първи клас

Снимка: БГНЕС

Община Добрич разработи единни правила за прием на децата в първи клас за учебната 2017-2018 година. Правилата включват девет критерия за класиране на детето и са съобразени с нормативната уредба, поясниха от местната управа. Близостта на училището до настоящия адрес на родителите носи 15 точки при класирането. Пак толкова точки получава кандидатстващото дете, ако е без родители или има само един родител. Значение има и в случаите, когато детето е със специални образователни потребности или е със заболяване, за което се изивсква решение на ТЕЛК.

Комисията ще се съобразява и с това дали в същото училище вече се обучават други деца от семейството и дали детето е посещавало подготвителна група в училището. Всички критерии, чрез които бъдещият първокласник участва в класирането, трябва да са актуални към момента, те трябва да бъдат доказани и със съответните документи. Единните правила са публикувани в сайта на община Добрич, където може да се види и графикът за приема. Заявленията за записване се приемат до 31 май, а до 6 юни се обявяват списъците с класирани ученици. Записването на децата се извършва до 9 юни, а до 12 юни се обявяват свободните места. Родителите имат четири дни, за да подадат заявления за обявените свободни позиции, а три дни по-късно училищните ръководства обявяват свободните места след второто класиране. Тези места се попълват до началото на учебната година. За всички деца родителите подават заявления по образец, а приемът се извършва от комисия, назначена от директора на училището.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кабинетът отпусна над 47 млн. лева за безплатни учебници

Правителството одобри 47 001 990 лева за закупуване на познавателни книжки, учебници, електронно четими учебници, учебни комплекти и учебни помагала за децата и учениците от I до XII клас в общинските детски градини и училища за 2025 година. Разпределението на средствата ще се извърши на базата на броя на децата и учениците, подаден от Националната..

публикувано на 14.05.25 в 14:28

Румен Гечев обяви, че напуска БСП

Бившият министър на икономиката Румен Гечев обяви във фейсбук, че прекратява членството си в БСП.  Той е написал, че причината за решението му е несъгласие с партийното ръководство, което не подкрепи предложения от президента Румен Радев референдум за еврото. “Решенията на управляващите органи на партията може да са легитимни, но те се разминават..

публикувано на 14.05.25 в 14:17

Три години затвор за мъж, откраднал телефона на 14-годишно момиче във Варна

Три години лишаване от свобода ще търпи 30-годишен мъж, който при условията на опасен рецидив, извършил грабеж, за който употребил сила. Наказанието ще бъде изтърпяно при първоначален строг режим. Делото приключи още в първото заседание. Пред Варненския окръжен съд беше представено за одобрение споразумение, постигнато между прокуратурата и..

публикувано на 14.05.25 в 13:48

Екопаркове в Балчик и румънската община Меджидия ще се борят със замърсяването

С начална пресконференция по проект “Да накараме природата да се усмихне отново!”, реализиран с финансовата подкрепа на Програма Interreg VI-A Румъния–България, бе поставено начало на стратегическо трансгранично партньорство между общините Балчик и румънската Меджидия, с фокус върху подобряване на условията за живот чрез инвестиции в зелена..

публикувано на 14.05.25 в 13:00

Изслушването по казуса с "Боташ" влиза за обсъждане в програмата на парламента в четвъртък

Парламентът включи в програмата си за работа за четвъртък изслушване за сключеното споразумение с турската компания "Боташ". Освен енергийния министър Жечо Станков депутатите ще изслушат и бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, бившия изпълнителен директор на "Булгаргаз" Деница Златева и бившия служебен министър на енергетиката и..

публикувано на 14.05.25 в 12:24

От 1 юли: Осъвременяват с 8,6% пенсиите, отпуснати до края на 2024 г.

Надзорният съвет на Националният осигурителен институт реши пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да се осъвременят с 8.6 процента от първи юли, по така нареченото Швейцарско правило. 630 лева и 50 стотинки ще достигне минималната пенсия за стаж и възраст, съобщава БНР.  Надзорниците приеха и проект за нов размер на социалната пенсия за..

публикувано на 14.05.25 в 11:15

Пожар изпепели пчелно стопанство в добричкото с. Прилеп, вълна от съпричастност подкрепя семейството

Голям пожар изпепели значителна част от пчелното стопанство на семейство Михови от село Прилеп в добричка община. Инцидентът е станал в ранните часове на 2 май вследствие на късо съединение. Пожарът е унищожил напълно жилищната част на къщата, както и пет кошера, сред които и емблематичният кошер с формата на мечка. По време на инцидента в дома са..

публикувано на 14.05.25 в 11:00