Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

”Микропластмасите в храната - заплаха на настоящето”

Снимка: БГНЕС

"Липсват специалисти по органична химия, които да изследват съдържанието на микроотпадъците в морските организми, с които се храним. Затова нямаме конкретни данни за размера на замърсяването. Макроотпадъците са доста обилни, оттам косвено можем да съдим, че и микроотпадъците (основно пластмаси) са в завишени количества. Попадайки в нашия организъм, те се разграждат в него и отделят диоксини, които са канцерогенни". Затова алармира доц. Валентина Тодорова, р-л секция ”Биология и екология на морето” в Института по океанология към БАН. Тази заплаха е осъзната в световен мащаб, но изследванията за тези отпадъци изискват висока технологична обезпеченост. 

България като държава не може да разчита само на външно финансиране по проекти. Необходимо е да се вдигне процентът на БВП за научни изследвания. 70% от изследователската работа на учените от Института по океанология през последните 10 г. се финансира по проекти. Причините за липсата на кадри са ниското заплащане и назначаването на младите специалисти на заплати близки до минималната за страната. Така учените нямат мотивация – както финансова, така и откъм възможности за изследвания”, каза още доц.Тодорова в сутрешния блок на Радио Варна „Новият ден”.

С апаратура за 350 хил. лева, вкл. дистанционна система за подводно видеонаблюдение и хидроакустична техника за изследване на шума, се сдоби Институтът по проекта „Проучвания на състоянието на морската околна среда и подобряване на програмите за мониторинг”. Проектът е съфинансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (известен като Норвежката програма). Проучванията са направени в акваторията между н. Галата и н. Емине. 12 морски експедиции и анализ на над 1 300 данни са направени през последните 2 г. Запасите от калкан, барбуна и хамсия в Черно море намаляват, сафридът и трицоната в стабилни количества, отчетоха от Института по океанология.

Състоянието на морската вода в едномилната крайбрежна зона, която е най-замърсената, е умерено. Няма признаци за рязко влошаване, но няма и за чувствително подобряване на състоянието. Това е тенденцията в последните 5 г., а целта е водите  да бъдат приведени в добро състояние. Това означава, че засега не постигаме тази екологична цел”, каза още доц. Валентина Тодорова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Най-лошият вариант за страната са поредни предсрочни избори

Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..

публикувано на 06.01.25 в 19:20

Лесни хитрини, с които да намалим сметките за ток

В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.  Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..

публикувано на 06.01.25 в 08:05
Иво Инджов

Иво Инджов: Задълбочава се разломът между хората и политическите елити

Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..

обновено на 05.01.25 в 09:42

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година.  Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..

публикувано на 03.01.25 в 08:05

Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH): Използвам всеки момент, когато съм буден, да живея и да дишам

Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..

публикувано на 02.01.25 в 08:05
Д-р Здравко Нунев от варненската АГ-болница „Проф. д-р Д. Стаматов“

Д-р Здравко Нунев: Имаме ръст на ражданията, но и повече недоносени бебета

2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени  - общо 263  бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...

публикувано на 01.01.25 в 11:50