Предстоят кампании около туристическата борса, която традиционно е най-силна в нашия регион. Кога ще се състои тя и какво да очакват хората, които имат интерес да работят в туристическия бранш?
Наистина, отшумяха Новогодишните празници, еуфорията приключи и трябва да се хващаме за работа. Едно от първите неща, които предстоят за тази година, за Бюрото по Труда, е организирането на вече станалата традиционна туристическа борса. Наистина през март месец планираме да бъде провеждана. Не сме разговаряли с колегите от Туристическата камара, да разберем датите на договарянията как са в другите страни, за да можем да предвидим такава дата за борсата тук при нас, за да могат да участват повече хотелиери. Така или иначе те са ангажирани с тези договаряния в чужбина преди старта на сезона. Ще съобразим техните ангажименти с провеждането на борсата.
Освен предстоящата туристическа борса, можем да се похвалим с готовност за стартиране на новите проекти на социалните партньори, които са за обучение на регистрираните безработни при нас. Техните идеи пак са свързани и насочени за подпомагане на техния бранш и въобще сферата на услугите. Варна се очерта последните години като център туристически, но покрай туризма се развиват един куп допълнителни дейности - като се почне от туристическите обекти и всичко останало, което подпомага туристическите обекти.
Всичко е туризъм, в крайна сметка.
Всичко е туризъм и услуги, да. Тъй че ще бъдем готови да провеждаме курсове и в тези сфери.
Преди малко говорихме, че вече за чужбина са ясни част от позициите, които ще бъдат заети от незаетите лица. Една интересна статистика за търсенето на ягодоберачи, която можем да кажем на слушателите на Радио Варна. Все още се търсят такива работници, които да берат ягоди в Англия предполагам.
Да, имаше обява. Набирахме кандидати за работа в чужбина, за ягодоберачи. Тя вече изтече. Но, отчитаме слаб интерес от страна на хората в нашия регион. Наистина по-голямата част са свързани с работа сезонна и предпочитат да изчакат тези месеци зимните вкъщи. Като дойде вече възможността за включване в туристическия сезон, тогава предпочитат да работят тук.
Интересното беше, че от страна на работодателите за бране на ягоди, има критерии за кандидатстващите по тези обяви. Да имат по-нисък ръст, да са по-слаби, за да могат да вършат тази работа, която е не лека.
Наистина, работата не е лека. Не е за удоволствие и хората искат да съобразяват условията на труд с физическите данни на работещите. Имаше и такива условия.
И ако това е една от не предпочитаните дейности и работи от страна на хората, които търсят работа в нашия регион, кои са професиите или сферите, в които има най-голямо търсене. Разбира се туризмът е на първо място, но след туризма, кои са другите сфери на дейност.
За туризма вече имаме запитвания, но освен това отчетохме последните години ръст въобще в икономиката региона на Варна. Традиционно продължават да се търсят медицински кадри. В момента имаме заявки за около 20-сет медицински сестри. При нас няма такова количество регистрирани хора. През януари бяха обявени места и за корабостроителната индустрия, заварчици – 20-сет бройки, корпусници-20-сет.
И те все още тези по двадесет позиции стоят, не са заети?
Стоят си още двадесетте бройки, издирваме целаещите. Тази категория турд е така по-непривлекателна, въпреки добрите заплащания, които са в този бранш. От една страна преди години се изпуснаха достатъчно квалифицирани хора да заминат в чужбина и те нямат желание да се приберат тук. От друга страна в последно време никой не се занимава с подготовката на толкова квалифицирани кадри. Обикновени монтажници, електроженисти, заварчици – да, но хората, които работят в корабостроенето са с по-високи критерии и изисквания към тях по отношение на документацията.
А, за учителите?Ако имаме недостиг на медицински сестри, по моетму имаме такъв недостиг и на учители.
Наистина, откакто е стартирала новата учебна година, при нас има непрекъснато обявени работни места за учители във всички сфери на образованието. Като започенем от детските учители за детските градини, възпитатели, учители с начална училищна педагогика и есетсвено, учителите от по-горен курс. Най-голямо е тръсенето на филолози – английски, испански, немски.
Но за съжаление ниското заплащане отказва тези хора да работят в училища. По-скоро ги изпращат на частния пазар, където работят самостоятелно чрез частни уроци, предполагам.
За толкова добре квалифицирани кадри има доста търсене. Могат да се реализират с достатъчно добри заплати и възнаграждения. Избягват работата в училище – там е много натоварващо.
Идиша ли системата на търсене на труд?Тъй като хората сякаш отиват там, където им е по-лесно, където няма да се наложи да мислят, да се развиват, да прилагат творчество. Просто да отидат да работят за едната заплата, както се казва.
Сложен въпрос. Наистина с напредване на технологиите на все повече работни места се изисква по-специфични умения, познаване на някакъв вид техника – дори елементарни машини трябва да бъдат програмирани и обслужвани от хора – мислещи и знаещи. Тъй че все по-често ще става недостигът на хора, които са компетентни, технически грамотни, да извършват такива операции. Дори, незнам, машини, които са свързани с обработката на отпадъци, които изискват програмиране и работа с главата, не толкова с ръцете. Затова предстоят тежки времена по отношение на технически грамотните хора.
Бихте ли се наели да коментирате, например, една фирма търси точно такъв образован инженер, защото това е инженерна професия, да даде хубава заплата. Т.е. търсенето и предлагането да са на равно.
Наистина е много хубаво да бъде обвързано – процесът на рбота със заплащането. Свидетели сме в страната как са разпределени работните заплати. По-високото заплащане е в столицата, съответно всичко в периферията отива с по-ниски заплати, което до голяма степен кара хората да търсят варианти за преместване към големите центрове. Там където биха намерили по-добро заплащане. Незнам, във Варна се очертвават същите тенденции. Тук работната ръка не може да получи така по-високо възнаграждение.
И ако позволите накрая с едно намигване към вече бившите управляващи и депутати, има ли на пазара на труда вече регистрирал се бивш депутат.
Е, не бих коментирал. Това е въпрос на личен избор. Регистрацията в Бюрата по труда е по желание, тъй че вратите ни са отворени, добре дошъл е всеки, които би желал да търси и да си намери работа, и позлвайки нашите услуги. Ще се постараем да отвърнем на очакванията, стига да се появят желаещи.
И да завършим така – няма нищо срамно човек да търси работа, дори в Бюрото по труда.
Не, напротив. Ние сме отворени и можем да съдействаме почти на всеки, който е дошъл да търси нашата помощ.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..