Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят на виното


Виното от лозарския комплекс с най-много асми в България, се прослави не къде да е, а в един от известните винопроизводствени райони в света – Бордо.

Какъв е пътят от гроздето в тракийската низина до бутилката на щанда във Франция ще ни разкаже собственикът на лозаро-винарския комплекс Цвятко Стоименов.






Аз съм любител на асмите. Твърдя, че имам най-много асми от всички изби от България. То е такава красота, че просто ми се иска да ви поканя да я видите, когато гроздето узрее. Що се отнася до виното – казват, че вино се прави от грозде. Оттам нататък, или гроздето не е хубаво, или ако е хубаво, можеш да го развалиш, ако не приложиш правилната технология. Аз не се занимавам само с вино, но и със строителство, с търговия, с козметика ...

А винен туризъм развивате ли? 

Разбира се, това е моя идея и смятам, че трябва да се втълпи на всички в България, така както го правят във Франция, Италия, Португалия. Това носи пари, носи слава и осмисля съществуването на една изба.

Ноу-хауто откъде взаимствахте?

Работих в Мароко, където виното е по-евтино от водата. След това – в президентството в Алжир, страшно известна страна с виното. От 25 години работя с французи, които са забележителни винари. От тях съм научил, че всяко растение, всяка лозичка, всяка една личност трябва да я обичаш. Ако имате късмета да дойдете при мен, ще видите това, което аз обичам, как е направено, как е подредено и колко красиво, плодосно и ефективно е.

Опишете пътя от лозата до бутилката във вашата фирма?

Най-подходящо е винарската изба да бъде в средата на лозовия масив – да има лаборатория, агроном и технолог. Гроздето трябва да се обере в точно определен момент, нощно време и това да стане на ръка. Не може да се събира машинно, тъй като машините обират всичко, дори и развалените грозда, а това влияе на качеството. По-нататък гроздето се обработва с подходяща техника. Без да престои, веднага се винифицира т.е. прави се на сок и се следи живота на виното. После отлежава в дъбови бъчви. От виното до бутилката разстоянието е доста голямо. Трябва да се уцели момента, в който виното да влезе в бутилката. Пълненето на бутилките се прави с техника, която изсмуква въздуха между тапата и течността, остава неутрален въздух т.е. виното живее в бутилката.

Да, но тук не видях коркова тапа. Капачките на винт нов начин за запечатване ли са?

Това е за широката публика. Същото хубаво вино, но икономическо примамливо за потребителя. Той оценява виното, но виното не може да има живот.

Не е за отлежаване?

Да, не е за отлежаване. Французите са ме научили нещо, което много пъти съм казвал. Най-трудно се прави хубаво вино, обаче още по-трудно е да го изпиеш със свестни хора. Виното не за просташко напиване, виното е за здраве.

По колко чаши?

Зависи от човека, зависи от мезето. Ако отидете в един магазин във Франция и желаете да си купите вино, продавачът ви пита каква храна приготовлявате и той ви избира виното. Бордо го посещавам с моя съдружник, преговаряме с най-голямата компания в Бордо, фантастична винарна. При положение, че вече внасяме вино в Бордо, значи мострите, които сме им изпратили са ги харесали.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Анатолий Станкулов: Там, някъде зад всички проблеми, ни чака морето

„ Там някъде зад къщите е морето“ – така се нарича изложба живопис , с която художникът Анатолий Станкулов гостува в  Художествената галерия на Балчик. Тя ще продължи до 3 юли. Тя съдържа картини от два негови цикъла „Бряг“ и „Там, някъде зад къщите, е морето“. Общо 36 живописни платна на автора, който е със завидна биография – над 600 участия в..

публикувано на 25.06.24 в 08:15

Искра Радева: Морето ми липсва страшно много!

"Живея в полите на планината, но морето ми липсва страшно много!". Това каза за Радио Варна актрисата Искра Радева, която е във Варна и участва в дискусията „Социалните иновации“ на Академията в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. Актрисата призна, че много обича морето и особено й е приятно да гостува във Варна,..

публикувано на 24.06.24 в 06:30

Пианистът Саркис Балтаян - за пътя му в музиката, годините в САЩ и как все още се чувства най-вече българин

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна от 20:30 часа днес ще бъде официално открит Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2024. Събитието включва произведенията Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров,  световна премиера на "Ouverture en forme d'Espérance" оп. 43 от Патрик Дюър, Концерт във Фа от Джордж Гершуин и..

публикувано на 22.06.24 в 06:30

Николай Тодоров-Ник: Паелята е фестивално ястие, което събира и обединява хората

Паелята е едно от най-популярните, вкусни, но и трудни за приготвяне ястия в света, което може да затрудни дори някои от най-добрите майстор-готвачи. Родена във Валенсия, днес тя е неизменна част от испанската кулинарна култура. Нещо повече – от дълги години има и световен шампионат по приготвяне на паеля, в който се включват..

публикувано на 21.06.24 в 10:26

Авторът на "Живот в едно пътешествие": Светът е малък, а хората толкова си приличат

Валентин Станков представи книгата си  „Живот в едно пътешествие“ в Двореца - Балчик, в Учебен център по изкуствата, в Двореца, където авторът разказа а живота, пътуването… и всичко останало. Валентин Станков е актьор по образование. През 2007 г. завършва Актьорско майсторство в класа на проф. Елена Баева. Играл е в театър „Възраждане“,..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Шеф Марианна Александрова: Подготвям гастрономически хъб в Колежа по туризъм с достъп за външни посетители

Мениджмънт на туризма и развлекателния бизнес и Мениджмънт на хотели и ресторанти са двете специалности, които конкурентно поддържа и развива Колежът по туризъм към ИУ-Варна. Новост в обучението са кулинарните мастър класове, които провежда със студентите победителят в последното издание на кулинарния телевизионен формат Мастър шеф Марианна..

публикувано на 20.06.24 в 07:15

Картини без четка в Балчик отправят послания да сме в хармония с природата

За втора поредна година художничката Теодора Николова от Исперих гостува на Балчик. До 6 юли нейните творби ще бъдат експонирани в Художествената галерия под надслов "В хармония с природата". Откриването е от 17.00 часа във вторник. Тя представя една от най-древните и интересни живописни техники - енкаустика (восъчна живопис). Основен пластификатор..

публикувано на 19.06.24 в 08:20