Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Следим състоянието на Черно море чрез мобилно приложение

Снимка: БГНЕС

Ново мобилно приложение – Black Sea Watch вече дава възможност всеки да следи състоянието на Черно море, съобщи Димитър Попов от сдружението „Зелени Балкани”.

Приложението е разработено в рамките на проект с Басейновата дирекция за Черноморския регион и учени от университета в Истанбул.

Освен за състоянието на морето, приложението дава възможност за проследяване на бреговата ивица и запознава потребителите с биоразнообразието. Инсталацията и употребата му са безплатни. Достъпно е на три езика – български, английски и турски. Освен мобилна, има и десктоп версия.

Приложението позволява на всеки любител да прави снимки и да ги качва в него, посочвайки датата и географските координати. Базата данни, която се набира ще се ползва съвместно с учени от наши, румънски и турски научни институти, уточни Попов. По думите му, най-честите наблюдения, които са качени в базата до момента са на редки видове птици и морски бозайници. През миналата година, през него се е сигнализирало и за откритите от граждани мъртви делфини.

Черно море има много проблеми, затова сме се насочили към тях. За съжаление, голяма част от тях са с човешки произход. Някои от тях са от свръх експлоатация на ресурсите. Друга част са от замърсяване, но един много сериозен проблем – специално за живите организми, е навлизането на инвазивни видове, т.е. чужди видове, които не са типични за Черно море.

Към днешна дата тези чужди видове донякъде са овладяни, но не напълно. Рапана, този охлюв дошъл от много далече с баластните води на корабите е предизвикал малка катастрофа със състоянието на черната мида, а една малка медузка – ктенофора, е довела до голям спад на запасите от хамсия, която е ключов вид в екосистемата. Така че по отношение на рибни запаси, по отношение на биоразнообразието, Черно море е доста заплашено, но все още то е дом на стотици видове растителни и животински видове.

В самия списък с видове, който всеки може да види в своя джоб в телефона, сме включили към 160-170 вида, като те непрекъснато се обновяват в нови наблюдения.

За мен ней-интересното  е, че беше регистрирано наблюдение на морска костенурка Карета в Румъния, съвсем в най-южната част на делтата на р. Дунав, а това в исторически план е 5-то или 8-мо наблюдение на този вид, който е типично средиземноморски и много  рядко навлиза в Черно море.

Други интересни наблюдения имахме – фламинго, в Атанасовското езеро. Последните години вече не е чак такава рядкост, но също го имаме записано като наблюдение. Някои доста редки видове птици – тръноопашата пататница, една друга по-дребна птичка – пепеляв брегобегач... има интересни наблюдения. За съжаление няма много интересни наблюдения на риби до този момент. За нас най-изненадващото е, че има най-много наблюдения на птици, след това на морски бозайници.

Всички си спомняме през изминалото лято имаше много смъртни случаи, основно на младите представители, на вида муткур – морската свиня.

За какво ще се ползва набраната база от данни?

Самата база от данни ще допълва целеносочено информациита за различните организми. Те ще са свободно достъпни и всеки ще може да ги види – подадените и одобрени.

Каква е ситуацията с крайбрежните растения и дюните, които лека полека изчезват?

Това приложение може да бъде изключително полезно за мониторинг състоянието на дюните, тъй като дюните на природен тип местообитание, те се характеризират със своята растителност. Редовното записване на наблюденията на даден плаж – защото за нас ние ги считаме пясъчни образования и наличието на растителност, показва, че те са в добро състояние. Записването на  тези данни примерно след пет години, че там няма растителност – трябва да се потърси причината.

За съжаление най-често тази причина е, не само /не/закоконно строителство, но много често в самите концесии на плажовете. Хората не обичат на плажа да ги бодат. Обикновено тези самофитни растения, така наречени, са доста трънливи. Често се прави една така доста груба мярка – минава булдозера и заравнява пясъка. Само че това нещо унищожава растителността и унищожава природно местообитание, което е обект на  защита по Директива за опазване на местообитанията на ЕС.

Интервюто може да чуете в звуковия файл:



Според Таня Милкова, началник отдел в Басейновата дирекция, подобен тип данни ще подпомагат при изледвания за състоянието на морето. До няколко месеца започват такива за ефекта от дънното тралене.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пети опит за избор на председател на 51-вия Парламент

Депутатите ще направят пети опит да изберат председател на Народното събрание.  На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да бъде избран, припомня БНР.  Днес процедурата отново ще се повтори - с номинации на парламентарни групи. Политико-математическият казус за председател на 51-вото НС -..

публикувано на 22.11.24 в 08:18

Адресите без ток на 22 ноември

В периода 18.11.2024 - 22.11.2024, от 8:30 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Долни чифлик - част от ул. Ботевска, ул. Осогово, ул. Мусала, ул. Люлин, ул. Витоша, ул. Рила, електрозахранени от ТП 11. В периода 18.11.2024 -..

публикувано на 22.11.24 в 06:03
Морето във Варна

Слънце, облаци и силен вятър в петък

Утрото в петък ни посреща със студено, но тихо и спокойно време.  Във Варна тази сутрин е 1 градус, според данните на НИМХ към 5.00 часа. Влажността на въздуха е 72%, а атмосферното налягане е 1014 хПа, почти колкото средното за месеца.  По-студено е в Добрич , където е минус 2 градуса. Отрицателни са температурите и в Карнобат и Шумен, където..

публикувано на 22.11.24 в 05:54

Конституционният съд образува дело по искането на президента за отмяна на текстове от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени.  Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..

публикувано на 21.11.24 в 19:40

Кога Варна ще има своите градски пространства?

Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..

публикувано на 21.11.24 в 18:25

Търси се директор на СУ "Христо Ботев" в Балчик

Свободно работно място за директор на Средно училище "Христо Ботев" в Балчик обяви Регионално управление на образованието (РУО) Добрич. Настоящият директор Станислав Николов се пенсионира. Мястото е свободно от 8 декември. Трудовият договор е срочен, за шест месеца, за времето докато позицията бъде заета въз основа на конкурс. Желаещите могат да..

публикувано на 21.11.24 в 18:11

Съдът остави без уважение жалбите срещу премахването на бараки на Колхозния пазар във Варна

Варненският административен съд отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на изпълнението на заповедите на кмета на Община Варна за премахване на повече от 40 преместваеми обекти, в района на Колхозния пазар. Съдебните състави са отхвърлили исканията, защото считат, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването..

публикувано на 21.11.24 в 17:08