Темата на днешно ни предаване е скаутското движение, възникнало преди близо 110 години, което в момента има над 40 млн. лв. основен принцип на движението на скаутския закон, който се състой от 10 принципа, които веднъж приети от скаут остават за цял живот. Сред тях са честност, етика, скаутът е длъжен да бъде полезен и да помага на другите, той е приятел на всички и брат на всеки скаут. Наши събеседници са Йордан Дянков-ръководител на варненската скаутска организация и Калоян Василев- ученик от 10 клас.
Калоян, каза че скаутството те учи да бъдеш по-добър човек, теб на какво те научи ?
Скаутството като цяло ме научи да бъда по-разбран човек и подобри моите качества в положителна посока. Скаутите имаме наш скаутски закон, който всеки скаут трябва да следва и най-важното е да го разбира, за да може да изпълнява тези условия. Като цяло съм подобрил работата си в екип, да помагам на другите.
А ти можеш ли да се справиш в природна среда, без електричество, да пренощуваш, да запалиш огън, да направиш лагер?
Да разбира се. Например на националните ни лагери доста често ние биваме поставени в такава ситуация, където ние получаваме само продукти и ние трябва да ги сготвим, трябва да подготвим нашия лагер, за да пребиваваме спокойно.
Помагате ли си в приготвянето на тези неща, имаш ли приятели от скаутските клубове?
Разбира се, познавам скаути от цяла България, с които поддържам връзка. И около мен във Варна имам доста приятели, които са скаути.
Г-н Дянков, Вие да кажете какъв е законът на скаутите?
Всеки кандидат да стане член на организацията трябва да прекара известно време с нас, за да се убедим, че разбира принципите на закона на скаутството. Той се състои от 10 точки и когато едно дете изрази желание да стане член на организацията трябва да даде скаутско обещание, което е на тържествена церемония. По време на това обещание той заявява, че ще се старае според силите си да изпълнява дълга си към Бога и отечеството, да помага на другите и да спазва скаутския закон. Има 10 точки, те много приличат заради бройката си на десетте божи заповеди, или можем да направим една аналогия за по-възрастните за една малка книжка за чавдарчетата едно време, че „чавдарчето е добро дете...” и т.н.
Ние членове ли сме на Международната скаустка организация?
Организацията на българските скаути е официален член на Световната скаутска организация от 10 години насам. Световната скаутска организация е най-голямата младежка организация с повече от 40 млн. члена.
На каква възраст може да стане едно дете или един взърастен, има ли ограничения във възрастта?
Едно дете може да стане скаут, когато е навършило 6 години. В нашата организация имаме различни възрастови групи и съответно програмата е насочена и съобразена с различната възраст на участниците. Всеки един навършил 6 години може да стане скаут, да заяви своето желание, независимо дали е дете, младеж или възрастен човек. В организацията има място за всички, естествено това е младежка организация, основната ни членска маса са млади хора между 14 и 26-7 години. Най-малките са вълчета, по-големите между 11 и 15 години, между 15 и 18 години са венчър скаути, между 18 и 23 са ровъри и вече над 23 са възрастните помагачи.
Значението на думата скаут ако отворите речниците, преводът е разузнавач, откривател на нови територии, пионер.
Един път положил клетва, скаутът цял живот ли си остава такъв?
Ние имаме такава приказка, че един ден скаут, цял живот скаут! Това е защото в организацията е много интересно, и когато влезеш в нея и се запознаеш с всички дейности, намериш приятели, включваш се в различни инициативи. Това желание да членуваш в организацията се засилва постоянно, независимо на каква позиция си, дали си детето, което в началото е само ползвател на това, което предлага скаутството или вече си на по-голяма възраст, където като доброволец можеш да помагаш за образованието и възпитанието на по-малките.
На Вас лично какво Ви дава скауството?
На мен ми дава всъщност много. Скауствотоп ми помогна и за моята професия. Аз съм завършил Морско училище, пътувах по корабите и след като реших да прекъсна първите години се лутах, чудех се точно каква работа да започна с моето инженерно образование. В това време покрай моето дете бях започнал да излизам със скаутите, да организирам лагери.
Значи вашето дете Ви запали, така ли?
Аз го запалих, но то ми помогна пък да остана по-дълго в организацията.
Според Вас това хубаво ли е от позицията на родител, възпитателно ли е за младите хора, за подрастващите?
От моя гледна точка участието в дейностите на скаутската организация е много полезно за децата и за младите хора. Моята дъщеря започна от 1-ви клас да се занимава, и да участва в различните лагери, дейности и благотворителни и доброволчески акции. С годините виждам голямата промяна. Тя вече е студентка в Германия. Мога да кажа, че на мен ми беше много по-спокойно, когато заминаваше за първи път за Германия, тъй като това за нея беше ентото пътуване зад граница. Нямаше проблеми с пътуването със самолети, с придвижването в нови градове, беше вече самостоятелна, да си готви сама, да се пере. Сакутството изгражда едни самостоятелни и мислещи хора, съответно създава и много приятелства по целия свят.
Имате ли си любимо място за лагеруване?
Аз съм ходил на страшно много лагери по целия свят. В чужбина място, което много ми допадна и беше откритие за мен беше в Гърция в т. нар. планина, където Боговете отиват да си почиват- Пилион. Там има скаутски център, местната скаутска организация има база и това беше едно наистина много много красиво място, в планината , но със страхотна гледка към залива и към островите. Иначе в България любимото ми място е нашата база в Шумен, в природен парк Шуменско плато. Ние имаме там един скаутски център и постоянно работим за развитието и облагородяването му. Мястото там е много красиво с изключително хубава гъста гора и хубавото е, че това си е нашето място там и можем спокойно да ходим там независимо от благоволението на никой друг, освен на природата.
Калояне, кое ти е любимо място?
Като цяло нямам любимо място, но мястото , което най-много ме впечатли е Япония, защото там опознах една нова култура, съвсем различна от нашата и видях хората, които не са като нас да правят абсолютно едни и същи работи, да не могат да се отделят от скаутството. Понеже познавам много хора, които се отделят с времето от скауството, защото по една или друга причина не им харесва вече. Там видях много хора, които се поддържат един с друг и продължават с годините да се надграждат .
А тук в България, кое ти е любимото място?
Любимото ми място в България е скаутския център в Шумен. Там беше един от първите ми лагери, когато се запознах с много хора. Аз бях абсолютно сам и не познавах абсолютно никого, но бързо се запознах с другите.
А твои съученици, връстници или приятели имаш ли, които са членове на скаусткия клуб?
Да разбира се, че имам, даже повече, които са при нас са с мен и в останалата част от ежедневието ми, като изключим скаутството.
Кое най-много ти харесва в скаутството?
Най-много ми харесва, че мога да общувам с много хора и един вид си изграждам своя характер.
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..