Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свилен Костов: "Директните плащания за земеделските стопани ще останат и след 2020-та година"

Общата тенденция е, че ще бъдат запазени директните плащания, основният инструмент за земеделските стопани, инвистеционния модел за развитие на селските райони, но има и виждания да бъде развит трети стълб на общата селскостопанска политика който ще е свързан с управление на риска и непряка подкрепа на доходит- това каза бившият вече заместник-министър на земеделието и храните Свилен Костов. Той изказа тезата си по време на на Петата Национална среща на земеделските производители, която се провежда край Варна.

- Има ли индикации, че някои държави в ЕС имат по голяма тежест от други при взимането на решение и съответно разпределянето на субсидии.

Хубавото на европейския диалог, е че всяка една страна от държавите членки независимо от размера и броя на населението, броят на БВП има равнопоставен глас. Разбира се, когато говорим за пари, нетните вносители на средства в рамките на съюза винаги са били във водеща роля на общите правила, но и във момента България седи на доста добро ниво по отношение на чисто математически изчислено, процентът субсидии които се полага на България спрямо останалите страни членки.

-  Въпреки това, българските производители често се оплакват, че не получават същите субсидии като полските или френските фермери.

Не е точно така. При един анализ на финансовите бюджети които се разпределят и съответно които получава един земеделец се вижда, че България е над средното ниво в ЕС, по отношение на бюджета и броя фермери които го получават.

-  Т.е. да не очакваме примерно пловдивските производители на домати да си хвърлят продукцията в знак на протест.

Конкретни производства винаги могат да страдат от изкривявавания на пазара. Пример за това беше кризата с млякото през последните две години. Тези изкривявания на пазара не могат да бъдат компенсирани дори с милиардите които се изсипват в земеделието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейство антиквари: Показваме старинни пафти, носии и български украшения в училища

Национално антикварно изложение Варна-2025 г. се провежда на 8, 9 и 10 август, на алеите до Аквариума в Морската градина. Редки находки, безценни предмети и страстта към антиките ще съберат във Варна ценителите на историята. За първи път ще има участници от други държави.  Редовни участници във Варна са Николай и Даниела Петрови от Стара..

публикувано на 09.08.25 в 13:58

Thomas Vikström (BRAZEN ABBOT, THERION, екс-CANDLEMASS): Не съм политически активист, а съм артист

Интервю с Thomas Vikström (BRAZEN ABBOT, THERION, екс-CANDLEMASS) Thomas Vikström, певецът на THERION, отново ще излезе пред родната публика. Този път като част от BRAZEN ABBOT. С тях ще отбележи 30 годишнината от излизането на дебюта на групата на Николо Коцев „Live and Learn“, в който Thomas Vikström има основно участие. Концертът ще бъде със..

публикувано на 08.08.25 в 18:05
Ламбрин Сотиров

Ламбрин Сотиров: Варна отново ще е лятна столица за почитателите на антики

Националното антикварно изложение Варна-2025 г. ще се проведе на 8, 9 и 10 август, на алеите до Аквариума в Морската градина. Редки находки, безценни предмети и страстта към антиките ще съберат във Варна ценителите на историята.  За първи път ще има участници от други държави, разкри организаторът Ламбрин Сотиров, основател на Народно читалище..

публикувано на 08.08.25 в 09:30

Росен Петров: Историята трябва да се изучава такава, каквато е, а не такава, каквато ни се иска

Росен Петров представи новата си книга "Нека помним" - Истории от историята или нещата, които ни правят българи. Инициативата  е част от първия литературен фестивал „Море от книги“. Историите, които е представил автора, са отделни малки частици от тялото на нашата памет. Някои разказват за житейските съдби на позабравени личности, други – за..

публикувано на 08.08.25 в 06:15

Мая Бочева, илюстратор и автор на детски издания: Интерактивните книжки подкрепят четенето

Варна е домакин на литературния фестивал „Море от книги“. Събитието започна в събота и ще продължи до 10 август на централната пешеходна зона на бул. „Княз Борис I“. Организатор е варненско издателство за детски книжки и игри, с подкрепата на Община Варна. Целта им е да не остава градът без такова събитие изобщо. Специално внимание е отделено на..

публикувано на 07.08.25 в 07:05

Паркинги за плаж Шкорпиловци-север готви община Долни чифлик, за да спре навлизането в дюните

Една от най-красивите плажни ивици у нас - тази край Шкорпиловци, където морето граничи с пясъчни дюни, иглолистни и широколистни гори, се превръща в незаконен паркинг и зона за шофиране на АТВ-та - действия, които унищожават растителните видове в зона, част от Натура 2000. За това сигнализират в редакцията ни плажуващи там. Много сигнали..

публикувано на 06.08.25 в 07:05

Димитър Куманов за управлението на водите: Безхаберие, стара мрежа и кражби

Лошото управление на водите води до безводие. Заради аварии в старата водопроводна мрежа и кражбите на вода хиляди домакинства остават на режим. Това коментира инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". По думите му от НИМХ са оповестили данни пред парламента, че за миналата година количеството на валежите в страната е било в норма, но въпреки това на..

публикувано на 05.08.25 в 10:40