„Поздрав от Добрич” се нарича изложбата, подредена във фоайето на Дома-паметник „Йордан Йовков”. Експозицията е посветена на 135-годишнината от преименуването на града от Хаджиоглу Пазарджик в Добрич.
Изложбата представя част от колекцията от картички на Регионалния исторически музей с изгледи от града от първата половина на 20 век. Посетителите ще могат да видят как се е променял обликът на града от времето преди войните, в периода от 1912 – 1913 г. и 1915 – 1918 г., по-късно - по време на румънската власт, както и през 40-те години на миналия век. Картичките показват емблематични за някогашния Добрич места и сгради. Сред тях са централният площад, наричан Шадраванен, на чието място днес се намира пл. „Свобода”, главната улица със старата часовникова кула, сградите на общинското управление и Съдебната палата, църквите „Света Троица“ и „Свети Георги“. Има изгледи на военното гробище от времето на Първата световна война, градския парк и други. Част от обектите съществуват и днес, макар и в доста променен вид.
В изложбата могат да се видят също копие на “Държавен вестник” от 27 февруари 1882 г. с указа за преименуването на град Хаджиоглу Пазарджик в Добрич, както и документи от работата на общинското управление от 1882 г., в които градът се споменава вече с новото си име – Добрич. Показана е и портретна снимка на кмета на града по това време – Йордан Хаджииванов. Изложбата ще бъде експонирана до края на април. Както е известно, през 1949 г. градът е прекръстен на името на съветския маршал Толбухин. А от 19 септември 1990 г. с указ на президента, по инициатива на граждани, е възстановено името Добрич.
Преучредяване на Общинския комитет "Васил Левски" се състоя във Варна в навечерието на Националния празник 3 март и малко след Годишнината от обесването на Апостола. Изборът на ново ръководство се наложи след внезапната кончина на предишния председател на организацията във Варна Станка Димитрова в края на миналата година – дългогодишен музеен и..
Най-емоционалният шедьовър на Пучини „Мадам Бътерфлай“ в стилната постановка на режисьора Нина Найденова, с диригент маестро Найден Тодоров ще завладее сцената на Варненската опера на 25 февруари. След представлението с участието на Соня Йончева в Летния театър миналата година варненската публика за първи път ще гледа красивия спектакъл на закрита..
Музика на български творци ще звучи във Варненската опера в дните около националния празник. В навечерието на празничните 1 и 3 март Държавна опера Варна ще поднесе на публиката симфоничен концерт със специално подбран репертоар на родни композитори. Датата е 28 февруари, а в програмата са „Еврейска поема“ на Панчо Владигеров и Симфония № 1 „Детска“ на..
Радио Варна и Арт салоните на Радио Варна са част от новия екскурзионен градски тур, който е и художествен. Казва се „За Варна с поезия и изкуство“, а Радио Варна е част от 17-те локации, които се посещават с него заради целогодишната културна програма, на която е домакин. Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна..
Благотворителен концерт "Жената - вдъхновение за сила" ще се проведе на 7 март от 18 часа в зрителната зала на Народно читалище „Христо Ботев-1872” в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева, която участва в дамска хорова формация "Лира" към читалището и страда от тежко заболяване - тумор на гръбначния стълб. Към момента Димитрина е претърпяла няколко..
На 21 февруари 2025 г. Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще представи премиерата на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ . Събитието ще се състои от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна и ще предложи на публиката вълнуващо пътешествие в света на българските сватбени традиции. Спектакълът е..
С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...