Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старата мелница в Балчик става ритуална зала

Ритуалната зала на Балчик ще се измести в старата мелница на брега на морето, която бе реновирана по европейски проект. Масивната многоетажна сграда се предвижда да бъде обзаведена през тази година и така да поеме ролята си на културно-информационен център. От миналото лято там работи и туристическото обслужване в града. С изместването на ри­ту­ал­на­та за­ла край морето и сва­т­ба­ри­те ще имат въз­мо­ж­ност да от­бе­ле­жат по­до­ба­ва­що пра­з­ни­ч­ния ден на пло­ща­да пред Мор­с­ка га­ра, по­со­чи кме­тът Николай Ангелов. Тря­б­ва обо­ру­д­ва­не и за кон­цер­т­на­та за­ла в сгра­да­та, добави той. Настоящата ритуална зала на Балчик се помещава в зданието на Историческия музей. Имаме нужда от зала за временни експозиции – коментира Радостина Енчева – директор на балчишкия музей, с надеждата, че ще бъдат осигурени още изложбени площи. С такава зала например разполага градския музей на Генерал Тошево, където днес, по повод 8-ми март – Деня на жената, се открива от 13,30 часа пътуващата изложба, представяща Храма на Кибела, открит преди 10 години в Балчик. Днес е първата спирка. Припомняме, музеят в Балчик се представя с общо 11 пана. Фотоси и информационно табло за откритието разказват историята на античното светилище. На 23 април се навършат точно десет години, откакто при изкоп за частен строеж строителите се натъкват на антична сграда – Храма на Понтийската майка на боговете. Във връзка с тази дата през целия април изложбата ще бъде подредена във фоайето на балчишката администрация. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастна жена е починала тази сутрин на Южния плаж във Варна

77-годишна жена е починала днес на Южния плаж във Варна, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Сигналът за инцидента е подаден около 9.30 часа По първоначална информация жената се е удавила. Самоличността ѝ е установена. 

публикувано на 25.07.25 в 15:26

България е най-засегнатата от пожари страна в ЕС за 2024-2025 г.

Най-засегнатата страна от пожари за 2024-2025 година в Европейския съюз е България, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.  През последните две години нашата страна отчита тревожна тенденция: 38 000 кв. м са обхванати от пожари, а щетите се изчисляват на над 2,5 млн. евро. Да пазим природата означава да пазим дома си,..

публикувано на 25.07.25 в 15:00

Пик на горещата вълна в събота: 33-34 градуса по Черноморието и червен код в 12 области

В събота се очаква да бъде пикът на горещата вълна. Националният институт по метеорология и хидрология вече издаде червен код за опасно време в 12 области на страната - Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Русе, Ямбол, Хасково, Стара Загора, Пловдив, Благоевград. Там дневните температури ще прехвърлят 41 градуса. Средно за страната..

публикувано на 25.07.25 в 14:54

НС прие на първо четене промени, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха  на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари. В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията.  Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..

публикувано на 25.07.25 в 14:48
Снимката е илюстративна

Близо 400 кг марихуана задържаха при акция на ГДБОП в Сливен

Близо 400 кг марихуана са задържани при специализирана операция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност",  съобщава БНР.  Акцията е проведена под ръководството на Окръжната прокуратура в Сливен.  Количеството е открито в микробус и склад,

публикувано на 25.07.25 в 14:46

Очаква се президентът и патриархът да са част от следващата експедиция на НИК "Св. св. Кирил и Методий"

Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще отплава за поредната експедиция до Антарктида в началото на ноември, а на борда се очаква да присъстват държавният глава Румен Радев и Негово Светейшество Патриарх Даниил. Това съобщи във Варна проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българския антарктически институт , преди началото на..

публикувано на 25.07.25 в 13:10
архив

Свлачище "Свилоза" край Балчик е опасно, чакат се указания за действия и средства за укрепване

Балчик определено се свлича и затова е подготвен видеоматериал, който да послужи пред държавните органи за подпомагане. Такава е констатацията на комисията, която направи оглед на свлачищата на 18 юли. В нея влизат специалисти на Община Балчик, Геозащита – Варна, ВиК и Пожарна безопасност и защита на населението, уточни заместник – кметът по..

публикувано на 25.07.25 в 12:03