Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усещане за Фейсбук

Куражът в живота заменя фалшивото удовлетворение от лайковете в мрежата, споделя Светлана Павлова – психолог и психотерапевт, в студиото на Радио Варна.  Емилия Николова разговаря с нея за усещането ни за Фейсбук и за маркера за щастие в мрежата.

-  Имам наблюдението, че първото, което правим сутрин, след като отворим очи, е да видим профила си във Фейсбук. Вие също имате профил, така ли направихте тази сутрин?

-  Не, тази сутрин не направих така и много рядко моите сутрини започват с Фейсбук. Обикновено при мен Фейсбук е последното, което се случва за деня.

-  Мнозина обаче правят тъкмо това. С какво толкова ни държат социалните мрежи, г-жо Павлова и има ли изследване за емоционалните ефекти на участието на всички нас в мрежата?

-  Фейсбук задоволява две основни човешки потребности – да влизаме в роля, в която харесваме себе си и се чувстваме значими в нея, и да бъдем приемани. Да бъдем харесвани от останалите. Така че  от тази гледна точка Фейсбук може да бъде както полезен, така и вреден. Неслучайно в последните години се заговори за зависимост от социални мрежи. Защото Фейсбук не е единствената социална мрежа. Младите хора предпочитат Туитър, Инстаграм. Линкедин е също добра социална мрежа. Тоест не толкова социалната мрежа е проблем, колкото идеята за какво човек влиза в нея.

-  Да бъдем харесвани, търсим си сутрешното хапче за щастие. Ще преброим колко са ни лайкнали, колко са ни споделили и така ще тръгнем доволни в новия ден.

-  В реалността няма гаранция, че ако сме се облекли с нови дрехи, ако сме си направили прическа, ако сме постигнали нещо в професията, в образованието си, това непременно ще доведе до аплодисменти от другите. По-често очакваме критика, очакваме неприемане и по-страшното -  очакваме безразличие. Докато в социалната мрежа това, което споделяме винаги получаваме някакъв положителен отклик, независимо дали зад този отклик стои реално приемане и харесване на реални хора, които наистина ни познават.

- Защо му е нужно на човек да получава виртуално одобрение?

-  Ние се страхуваме в реалния свят да се свързваме с другите хора. Нямаме и умения да го правим. Докато Фейсбук създава една относително безопасна среда, в която ние бихме могли да моделираме образа си така, както ни се хареса - да изглеждаме по-умни, по-красиви, по-обичани, по-успели, по-печелещи...

- Да, защото е факт, че положителната страна на живота, това представяме ние в своя профил и това предизвиква у останалите завист. И ефектът се мултиплицира, щом той е така, аз съм ще съм по-така.

- Ако човек е депресивен и тревожен, ако човек не харесва себе си, когато сравнява собствения си реален свят с виртуалния свят на хората, които среща във Фейсбук, той може да стане още по-депресиран и да, той може да има завист, да има тъга, да има чувството, че се  е провалил в живота, че не е успял, защото не е бил на Хаваите, не кара тази кола,  не е облечен по този начин. Но  това може да повлияе само на хора, които в реалния свят не се чувстват добре в кожата си.

Цялото интервю на Емилия Николова с психолога Светлана Павлова чуйте в прикачения файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40