По повод 10-годишнината от откриването на Храма на Кибела в Балчик, в рамките на месец април във фоайето на Общинска администрация е подредена тематична изложба. Тя е пътуваща и през месец март гостува в Генерал Тошево. Исторически музей – Балчик представя археологическото откритие с общо 11 пана – фотоси и информационно табло. На 23 април 2017 г. се навършат точно десет години, откакто при изкоп за частен строеж строителите се натъкват на антична сграда – Храма на Понтийската майка на боговете. В края на април експозицията ще отпътува за Клисура, съобщи директорът на Историческия музей и участник в разкопките Радостина Енчева. Тя допълни, че изложбата е съпътствана с филм, който показва процеса на разкриване на находките и самото археологическо проучване.
Храмът на Понтийската Майка на боговете е открит случайно през 2007 година. Археолозите ст.н.с. д-р Игор Лазаренко, Елина Мирчева от РИМ – Варна и Радостина Енчева от ИМ – Балчик правят археологическото проучване. Това е единственият храм на Богинята Майка в източната част на Балканския полуостров и най-добре запазеният елинистически храм в България. Откритите надписи и мраморни пластики отразяват религиозния и обществен живот в Дионисополис. Като брой и разнообразие, това е най-голямата група движими паметници, свързани с култа към Кибела, открити досега в неин храм. Построен е през 280-260 г. пр. Хр. и е функционирал до края на ІV в. Природно бедствие затрупва храма и го съхранява до наши дни.
Десет години след откриването, всички идейни проекти за възстановяване на храма не са реализирани. Зидовете се намират в частен имот, върху който Министерство на културата направи единствено навес. При дъждовно време мястото се наводнява, а белият камък, запазил се хилядолетия, вече е потъмнял и на места разрушен. Обектът е неугледен и неподходящ за туристически посещения, въпреки че Министерство на туризма го е включило в културно-историческа дестинация „Морските крепости на България” и е обявило, че до обекта е осигурен безплатен целогодишен достъп.
Все повече домакинства в България изпитват неудобството да живеят почти ежедневно без вода. Проблемът от години се задълбочава, но ясна и последователна политика по отношение на водните запаси, тяхното правилно експлоатиране и подновяването на остарялата водопреносна мрежа липсва. Празните чешми изкараха на пореден протест жителите на села от община..
Министерството на външните работи придава изключително висока стойност на активния и ползотворен диалог с дипломатическия корпус, акредитиран в страната, както и на добрия дух на сътрудничество със задграничните представителства, осъществяващи своя мандат на територията на Република България. Това се казва в позиция на Министерството на външните работи..
Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от Здравната каса, реши окончателно Народното събрание. Тази поправка в Закона за здравното осигуряване беше прокарана от ГЕРБ в последния момент и приета от управляващото мнозинство заедно с промяната, която предвижда Здравната каса вече да има двама подуправители, съобщава БНР. Според приетите..
“Продължаваме Промяната“ започва събиране на необходимите 80 депутатски подписа за освобождаване на Антон Славчев от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) и от Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ). От ПП заявяват, че оставането на Славчев като ръководител и на двете комисии е абсолютно нетърпимо. Те подкрепят..
С призив на заместник-председателя на Софийския апелативен съд Александър Желязков за въздържане от политически изявления в 14 часа започна съдебното заседание, на което ще се решава ще останат ли за постоянно в ареста кметът на Варна Благомир Коцев и останали трима обвиняеми за корупционни престъпления. Желязков е част от тричленния състав, който..
Новото музейно-образователно пространство в регионален исторически музей РИМ- Варна беше официално открито днес. Ремонтът и реновирането бяха реализирани по проект „Музеят – класна стая на бъдещето“ с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Амбицията на музея е пространството да бъде превърнато в живо място за учене, за срещи и..
Конфискуването на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Основния закон, реши Конституционният съд. Колите на шофиралите след употреба на алкохол и наркотици, ако са тяхна собственост, ще бъдат отнемани на място, а ако не са, ще се плаща тяхната равностойност, съобщава БНР. По този въпрос КС беше сезиран от Наказателната..