По повод 10-годишнината от откриването на Храма на Кибела в Балчик, в рамките на месец април във фоайето на Общинска администрация е подредена тематична изложба. Тя е пътуваща и през месец март гостува в Генерал Тошево. Исторически музей – Балчик представя археологическото откритие с общо 11 пана – фотоси и информационно табло. На 23 април 2017 г. се навършат точно десет години, откакто при изкоп за частен строеж строителите се натъкват на антична сграда – Храма на Понтийската майка на боговете. В края на април експозицията ще отпътува за Клисура, съобщи директорът на Историческия музей и участник в разкопките Радостина Енчева. Тя допълни, че изложбата е съпътствана с филм, който показва процеса на разкриване на находките и самото археологическо проучване.
Храмът на Понтийската Майка на боговете е открит случайно през 2007 година. Археолозите ст.н.с. д-р Игор Лазаренко, Елина Мирчева от РИМ – Варна и Радостина Енчева от ИМ – Балчик правят археологическото проучване. Това е единственият храм на Богинята Майка в източната част на Балканския полуостров и най-добре запазеният елинистически храм в България. Откритите надписи и мраморни пластики отразяват религиозния и обществен живот в Дионисополис. Като брой и разнообразие, това е най-голямата група движими паметници, свързани с култа към Кибела, открити досега в неин храм. Построен е през 280-260 г. пр. Хр. и е функционирал до края на ІV в. Природно бедствие затрупва храма и го съхранява до наши дни.
Десет години след откриването, всички идейни проекти за възстановяване на храма не са реализирани. Зидовете се намират в частен имот, върху който Министерство на културата направи единствено навес. При дъждовно време мястото се наводнява, а белият камък, запазил се хилядолетия, вече е потъмнял и на места разрушен. Обектът е неугледен и неподходящ за туристически посещения, въпреки че Министерство на туризма го е включило в културно-историческа дестинация „Морските крепости на България” и е обявило, че до обекта е осигурен безплатен целогодишен достъп.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..