Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Катя Казакова: Младите да заспиват с песента на щурците

| обновено на 23.04.17 в 09:05
Д-р Катя Казакова
Снимка: Радио Варна

Една варненска лекарка направи безплатно приложение за телефон, което с помощта на природни звуци помага да се освободим от напрежението и да заспим. От творческото сътрудничество между майка и  син се ражда ...”Хапче за сън”.  Д-р Катя Казакова  работи като психотерапевт  във Варна вече 30 години и е открила, че близо 80 процента от пациентите споделят за безсъние. Разработеното от нея мобилно приложение помага да заспим като се  следват естествените фази на съня и се използват природни звуци, включително - песента на щурците.

Целта ми беше да бъде достъпно на първо място, защото от 30 до 50 процента от хората имат проблем със съня, с качеството на съня. Може би безсънието е едно от най-честите оплаквания, с които пристигат хората. Дори понякога е толкова често, че не го приемаме за проблем.

Вашите пациента колко често споделят за този проблем, Вие имате, предполагам, и повече опит?

Може би 80% и повече от пациентите споделят това оплакване. Първо, защото голяма част от стреса, на който са подложени, предизвиква нарушения на съня. На първо място пренапрежението, на второ място- много голям кръг от заболявания –общи - проблеми с щитовидната жлеза проблеми с обмяната на веществата ...

Какви са последиците от това, че не спим добре?

Потискане на имунната система и чести заболявания . Ако една вечер не сте спали добре, на другия ден се стимулира активността на щитовидната жлеза и човек може да се чувства по- активен, хиперактивен, много работоспособен, но това е едно интересно лъжливо усещане, защото е повишена функцията на жлезата, но е влошена концентрацията,  влошено е вниманието, влошена е паметта. Усещането е, че съм работоспособен, но когато това продължи примерно две седмици, когато това продължи месец-имаме сериозен проблем и тогава казвам - имаме безсъние като заболявания.

Много често в такива ситуации прибягваме към стандартното лекарство. Вие предлагате нещо, което не е медикамент. Как се стигна до идеята?

Да.Търсих нещо, което да е достъпно, търсих нещо, което да е безвредно.Търсих нещо, което да ориентирано към тази част от хората, които примерно са в по-млада възраст и са подложени на стрес, ползват технологиите и това мобилно приложение им е подръка- то е в телефона им. Те могат да го ползват.

Безплатно ли е?

Безплатно е. То се сваля от Google Play и е достъпно срещу името „Хапче за сън”. Кръстихме го така  - със закачка.

Кой е инициаторът на името?

Аз. Това е една практика, която има за релаксация, за отпускане и следва естествения ход на въвеждане в съня. Има включена подходяща музика, има включени подходящи природни шумове. Завършва с шум- песен на щурци. Осъзнавам, че това би действало на моето поколение, които познават песента на птиците, познават щурците вечер и се замислям, че точно тези млади хора може би никога не са чували щурците и  че този шум няма да го асоциират със спокойствието на нощта.

Вие се опитвате да върнете човека в естествената му среда, но с модерните технологии?

Това е моето желание - да достигне абсолютно достъпно, безвъзмездно да бъде ползвано, да получа обратната връзка, за да мога да го развия.

Колко време продължава ?

Около 30 минути. Горе-долу съм се опитала да следвам естествените фази на съня, които се повтарят от 4 до 6 пъти през нощта и всъщност, това мобилно приложение е въвеждането в съня.

Какво ще помогне?

Ще помогне на хората да се откъснат от мисълта за деня, който е минал, за проблемите, които е носил. Умът работи и това му пречи да затвори страницата и мускулите да се отпуснат, защото ако напрежението и адреналинът е висок, мозъкът е в работен режим и не може да мине в режим покой . Тези 30 минути са този естествен период на отпускане на тялото, на заспиване, който въвежда човек в съня.


д-р Катя Казакова и нейният син Димитър, автори на мобилното приложение

А кой Ви помогна за техническата разработка?

Разбира се -младежта помогна. Моят син е един млад 34- годишен програмист и той ми даде идея как да направя това достъпно. Той като като млад човек пътува много и сменя часовите зони. Понякога се налага по среднощ да е на някое летище и каза, че ще е добре ако може поне за половин час да отпусне и да релаксира,  докато дойде време за другия самолет или пък да занесе нещо от дома си там, където живее, защото живее в чужбина - в Лондон. Да  занесе песента на щурците.

Вие  къде ги записахте?

Той донесе песента на щурците и затова се надявам, че той не е последното поколение, понеже е на 34, което познава песента на щурците, което помни от село и от вилата на баба си песента на щурците. Много бих се радвала, ако много млади хора помнят от детството си гласът на щурците и я асоциират с покой, с домашен уют и заспят с песента на щурците и се събудят с усещането за топлина, за подкрепа, за обич . Всъщност - някъде дълбоко в тези шумове е моята прегръдка с тях.

Цялото интервю на Габриела Гаврилова с невролога  д-р Катя Казакова може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12