Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Катя Казакова: Младите да заспиват с песента на щурците

| обновено на 23.04.17 в 09:05
Д-р Катя Казакова
Снимка: Радио Варна

Една варненска лекарка направи безплатно приложение за телефон, което с помощта на природни звуци помага да се освободим от напрежението и да заспим. От творческото сътрудничество между майка и  син се ражда ...”Хапче за сън”.  Д-р Катя Казакова  работи като психотерапевт  във Варна вече 30 години и е открила, че близо 80 процента от пациентите споделят за безсъние. Разработеното от нея мобилно приложение помага да заспим като се  следват естествените фази на съня и се използват природни звуци, включително - песента на щурците.

Целта ми беше да бъде достъпно на първо място, защото от 30 до 50 процента от хората имат проблем със съня, с качеството на съня. Може би безсънието е едно от най-честите оплаквания, с които пристигат хората. Дори понякога е толкова често, че не го приемаме за проблем.

Вашите пациента колко често споделят за този проблем, Вие имате, предполагам, и повече опит?

Може би 80% и повече от пациентите споделят това оплакване. Първо, защото голяма част от стреса, на който са подложени, предизвиква нарушения на съня. На първо място пренапрежението, на второ място- много голям кръг от заболявания –общи - проблеми с щитовидната жлеза проблеми с обмяната на веществата ...

Какви са последиците от това, че не спим добре?

Потискане на имунната система и чести заболявания . Ако една вечер не сте спали добре, на другия ден се стимулира активността на щитовидната жлеза и човек може да се чувства по- активен, хиперактивен, много работоспособен, но това е едно интересно лъжливо усещане, защото е повишена функцията на жлезата, но е влошена концентрацията,  влошено е вниманието, влошена е паметта. Усещането е, че съм работоспособен, но когато това продължи примерно две седмици, когато това продължи месец-имаме сериозен проблем и тогава казвам - имаме безсъние като заболявания.

Много често в такива ситуации прибягваме към стандартното лекарство. Вие предлагате нещо, което не е медикамент. Как се стигна до идеята?

Да.Търсих нещо, което да е достъпно, търсих нещо, което да е безвредно.Търсих нещо, което да ориентирано към тази част от хората, които примерно са в по-млада възраст и са подложени на стрес, ползват технологиите и това мобилно приложение им е подръка- то е в телефона им. Те могат да го ползват.

Безплатно ли е?

Безплатно е. То се сваля от Google Play и е достъпно срещу името „Хапче за сън”. Кръстихме го така  - със закачка.

Кой е инициаторът на името?

Аз. Това е една практика, която има за релаксация, за отпускане и следва естествения ход на въвеждане в съня. Има включена подходяща музика, има включени подходящи природни шумове. Завършва с шум- песен на щурци. Осъзнавам, че това би действало на моето поколение, които познават песента на птиците, познават щурците вечер и се замислям, че точно тези млади хора може би никога не са чували щурците и  че този шум няма да го асоциират със спокойствието на нощта.

Вие се опитвате да върнете човека в естествената му среда, но с модерните технологии?

Това е моето желание - да достигне абсолютно достъпно, безвъзмездно да бъде ползвано, да получа обратната връзка, за да мога да го развия.

Колко време продължава ?

Около 30 минути. Горе-долу съм се опитала да следвам естествените фази на съня, които се повтарят от 4 до 6 пъти през нощта и всъщност, това мобилно приложение е въвеждането в съня.

Какво ще помогне?

Ще помогне на хората да се откъснат от мисълта за деня, който е минал, за проблемите, които е носил. Умът работи и това му пречи да затвори страницата и мускулите да се отпуснат, защото ако напрежението и адреналинът е висок, мозъкът е в работен режим и не може да мине в режим покой . Тези 30 минути са този естествен период на отпускане на тялото, на заспиване, който въвежда човек в съня.


д-р Катя Казакова и нейният син Димитър, автори на мобилното приложение

А кой Ви помогна за техническата разработка?

Разбира се -младежта помогна. Моят син е един млад 34- годишен програмист и той ми даде идея как да направя това достъпно. Той като като млад човек пътува много и сменя часовите зони. Понякога се налага по среднощ да е на някое летище и каза, че ще е добре ако може поне за половин час да отпусне и да релаксира,  докато дойде време за другия самолет или пък да занесе нещо от дома си там, където живее, защото живее в чужбина - в Лондон. Да  занесе песента на щурците.

Вие  къде ги записахте?

Той донесе песента на щурците и затова се надявам, че той не е последното поколение, понеже е на 34, което познава песента на щурците, което помни от село и от вилата на баба си песента на щурците. Много бих се радвала, ако много млади хора помнят от детството си гласът на щурците и я асоциират с покой, с домашен уют и заспят с песента на щурците и се събудят с усещането за топлина, за подкрепа, за обич . Всъщност - някъде дълбоко в тези шумове е моята прегръдка с тях.

Цялото интервю на Габриела Гаврилова с невролога  д-р Катя Казакова може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00