Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брюксел предлага общи стандарти за „Европейски социален стълб“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Брюксел предлага въвеждането на общовалидни, минимални стандарти за отпуск при раждане, отглеждане на дете и грижа за болен роднина. Идеите са част от ангажимента на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер за по-социално ангажирана политика на Евросъюза известна като „Европейски социален стълб“.

При раждане на дете всеки баща да има право на поне 10 дни еднократен платен отпуск, пише в предложението. Това право вече съществува в България, но не навсякъде в Европа го има. Например Австрия, Германия, Люксембург, Кипър, Чехия и Словакия не предвиждат подобна възможност.
Отпускът за отглеждане на дете да може да се взима до навършване на 12-годишна възраст, иска Брюксел. И майката и бащата да имат право на поне 4 месеца отпуск, без те да могат да се прехвърлят от единия на другия родител. Целта е да се стимулира връщането на жените на трудовия пазар, за сметка на повече отговорности за бащите при отглеждането, обясни комисарят по правосъдието и равенството между половете Вера Йоурова:
Питайте всяка жена как се чувства, когато трябва да прави избор между децата и кариерата си. Тук не става дума само за социална защита, а за икономически загуби от 300 милиарда евро годишно за пазара на труда.
Младите семейства с деца да имат избор на по-гъвкаво работно време и място, предвижда друго предложение. За първи път се иска 5 дни отпуск годишно при грижа за болно дете или друг пряк роднина. През това време работникът трябва да получава заплащане в размер - равен поне на болничните.

Комисията отправя общо 20 принципа за защита правата на работниците, като тема за дебат с правителствата. Идеите са насочени главно за страните от еврозоната, но ако желае България, също може да приложи доброволно някои от тях.
Нашето предложение не е за Европа на 2 скорости, увери комисарят по социалните въпроси Мариан Тейсен, като допълни: Това е императив за еврозоната, но е желателно и за другите държави. Трябва ни повече икономическа съвместимост. Заради разликата в заплатите и социалните помощи хората напускат своите страни, виждаме изтичане на мозъци и това провокира напрежение между страните-членки. 

За момента това не са конкретни промени в задължителното законодателство. Първо ще се търси широко съгласие сред правителствата и евродепутатите, преди да им бъдат предложни правни текстове. Според договорите ЕС няма преки правомощия да определя социалната политика на държавите членки и съответно Брюксел има ограничени възможности да ги наказва за нарушения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32