Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разказите на старите къщи....

| обновено на 07.05.17 в 20:57

Стари къщи от 11 български града включва книгата „Къщите говорят”.  Журналистът Марияна Мелнишка е проверила в архивите историите, които е допълнила с разказите на хората, които живеят в къщите сега. По няколко пъти е снимана всяка сграда, за да се избере най-добрата снимка, допълва фотографът Александър Геров.

И двамата обичат Варна, защото тя ги свързва. Александър Геров е живял тук още от 2 годишна възраст, та чак до своето пълнолетие. И сега прекарват  лятото в околностите на Варна, защото обичат дивите места за къмпингуване.

Той е правнук на възрожденския деец Найден Геров. Заедно  с баща си, който носи същото име, идва за първи път в Радио Варна през 1952-53 година и вижда лентите със записи. Първата къща, в която е живял, е на Желябов  на улица Приморска. Марияна Мелнишка също има връзка с  радиото, но годините са различни и тя не може да продължи професионално тогава заради семейната биография, но никога не се отказва от журналистиката, която  според нея е била винаги „Червената нишка” в живота й. Тя е потомък на Екимовия род от Свищов, който е жертва на убийствата на 9 септември 1944 година. Тази история също присъства в книгата „Къщите говорят”.

Какво съдържа книгата?

Историята на 300  къщи във всички големи български градове. Ние започнахме с Варна, това е доказателство за нашата любов към Варна.

Коя беше първата къща, която снимахте и писахте за нея във Варна?

СнимкаКъщата на Железови. Много  е красива. Все още е запазена. Надявам се, в ръцете на едни добри наследници  да бъде съхранена, може би подобрена. И за щастие, след много години мъки, има паметник на Железния полковник пред Военноморския музей във Варна. И други прекрасни сгради от Варна сме включили...

Четири години събирате историите...

Това са красивите къщи с архитектура от времето след Освобождението. Това не е възрожденска архитектура. Европейската архитектура от периода след Освобождението до 1944 година – това е културния мост на България към Европа- архитектурата. България бързо възприема европейската архитектура с европейски архитекти, поканени в страната след Освобождението да строят на свободните площи, а не както сега става. И българските архитекти , образовани с помощта на български дарители, като например братята Евлоги и Христо Георгиеви, които също са родственици на съавтора ми доц. Александър Геров.

А фотографията?

В Пионерския дом във Варна  бях в един кръжок по фотография  още на 14 години. Там един фотограф ни водеше в  курорта „Св.Св. Константин и Елена” да ни показва как се снимат хотели . Ето защо снимам къщи....

Кой от Вас избира коя снимка да се включи в книгата, разбрах, че и сутрин, и вечер сте снимали....

От историята на къщата зависи дали ще попадне в книгата. Предпочитаме да е драматична, да има значение, за предпочитане – паметник на културата да е.

СнимкаИсторията, която искате да споделите ?

За мен това е историята на най-невзрачната къща – на Райна Княгиня в София. Учениците я учат като героиня, но това е малка част от живота й в нейното младежко увлечение по Георги Бенковски и най-вече неговата заплаха :” Ако не го ушиеш, няма да излезеш жива оттук”. Това е документирано. Семейството е достатъчно поборническо – баща й е убит пред очите й от турците. Това, което извършва – минава със знамето на един кон с Бенковски през Копривщица, й навлича страдание за цял живот. И когато завършва за акушерка в Русия, тя започва да помага на дипломатическите жени в София, тя е останала вдовица с 5 нейни деца и едно осиновено, тя е ужасно бедна, дават й някакво парцелче, на което да си построи къща с помощта на близки хора. Тази къща е един паралелепипед, но драмите, които са станали в нея, са достойни за документален филм.

Райна Княгиня е болна от затворите. Дава синовете си да учат във военни училища, защото обучението там е безплатно. Като герои от бойните полета на Балканските войни те са наградени, но  Народния съд и новото правителство ги осъжда на затвори и лагери и никои от тях не излиза жив. Слава Богу, Райна Княгиня умира по-рано и не вижда това... това е толкова страшно.... А децата учат как тя е носела знамето. Това го е правела в младежките си години. Другото е страшно – как властта и тези хора, които са останали живи, са се разправили с героите на страната.

СнимкаЗащо тези неща не ги знаем, защо ги няма в учебниците?

Защо 25 години няма кой да ги каже. Ето това е отговорът на въпроса ...

Но сега се пишат нови учебници...

Явно авторите им не четат тези книги. Една много добра мисъл беше казана от режисьора Асен Шопов, който поставя пиеси на Георги Марков и се е борил това да се случи, а те са били сваляни от сцената . Преди няколко месеца при поредното представяне на Георги Марков  той каза „Държавата, която уби Георги Марков, е същата, в която сега ние живеем”.  Това е нашата мисия – читателите на тази книга  ще знаят тези неща. То така се почва...

В интервюто на Габриела Гаврилова с Марияна Мелнишка и Александър Геров може да разберете за какво плачат нощем авторите, каква е историята на Сирак Скитник, какъв е приносът на предците ни и още  ....



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00