Началото на радиоиндустрията, първите масови радиоапарати в света, първия български телевизор, първото българско радио – под този надслов балчиклията Даниел Зарев показва колекцията си от антики в Художествената галерия на Балчик до средата на август.
Откриването се състоя в Нощта на музеите тази събота по покана на Историческия музей в Белия град.
46-годишният колекционер се занимава с електроника, а вдъхновението му да събира и реставрира антики идва, когато открива стар радиоапарат на дядо си от 1941 година и го връща за нов живот.
Балчиклии и гости на града имат възможността да видят част от колекцията уникати – първите радиоапарати в света от 1921 г., първия български радиоапарат „Универсал Супердин 5” от 1933 г. на „Електрон” Бургас, както и първия наш телевизор – „Опера” от 1959 г.
Даниел Зарев не се занимава само с антики. Свободното си време отдава и на създаването на безплатни виртуални разходки в музеи и галерии за тези, които нямат възможност да пътуват и да посещават на място. Подробности за колекциите му и това, което предлага безплатно на интернет потребителите, може да видите на сайта му www.antique-items.com
Щатите са най-далечната точка, от която се е сдобил с радиоапарат, първите масови от 1920 г. Любопитното е, че всички експонати от колекцията му работят. Казва, че това е скъпо хоби.
„Едно от най-трудните неща беше да намеря първия български телевизор, и то работещ. Намерих го в София, а първото българско радио открих в Габрово. Не са скъпи като апарати, но бяха в окаяно състояние. Сам правя реставрацията”, сподели Зарев.
Информацията за техниката е поднесена както на български, така и на английски език, за да могат и чуждестранните посетители да се запознаят с българската и световна радиоиндустрия.
Това е първото представяне на негова колекция пред публика. Засега ще бъде само в Балчик. Той ще продължи да колекционира радиоапарати, събира и стари пощенски марки.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..