Предлагаме ви една съвсем близка и достъпна дестинация. Село Манастир. То се намира в близост до Девня и Провадия. Това е малко селце с близо 600 жители и много красиви забележителности. Село Манастир носи името си от скалния манастир „Кара пещера“, но не е известно само с него. Интересно в селото е читалището, което има богата музейна сбирка с над 1300 експоната. Това я прави една от най-големите в областта. Повече за това какво може да видите там, ще разберете от Минка Василева-библиотекар. Пред Ваня Славова тя разказа за сбъдната си мечта да бъде библиотекар.
- От малка обичам да чета. Обичам да участвам в обществения живот. Винаги съм участвала в рецитали, тържества и това ми е било мечта, да се занимавам с книги.
-Освен, че се занимавате с книги в читалището се развива и по-широка дейност предполагам?
-Да, към читалището имаме художествени колективи: женска певческа група за автентични песни, която тази година ще празнува 60 години от създаването си, лазарска група, група за изпълнение на коледарски песни. Към читалището съществува богата музейна сбирка, която е с над 1 300 експоната, които са дарени от хората в селото. Тя е най-голямата в областта.
-Какво включва тази сбирка?
-Етнографска е. Разделили сме я на няколко отдела. В първия сме представили бита на хората, във втория-обичаите. При нас има много обичаи: джаркането на стрели на Сирни Заговезни, изнасянето на меденик преди сватбата, носенето на риза на младоженеца. И ние възстановяваме тези стари обичаи.
-Тези постановки пред кого ги представяте? Може би са интересни за широка аудитория?
-Участваме във фолклорни фестивали, в празници: местни, регионални и национални. Миналата година взехме първа награда в село Царевец, Свищовско. Представяме носии на повече от сто години. Етнографите много харесват нашите носии. Възстановили сме костюмите по снимки, стари снимки. В селото е имало фотограф, който е оставил богат материал. В момента неговата внучка, която е 70-годишна, притежава много снимки от архива, които ни ги предоставя, за което й благодарим. Тя е председател на читалището, казва се Димитричка Янева.
-От колко жители ви се състои селото и колко от тях посещават читалището по една или друга причина?
-Около 600 дупи живеят в селото. 2008-ма година ни закриха училището. Читалището е единственият културен институт и място за всякакви контакти. Намира се в центъра на селото и всеки ден в него идват хора. При нас имаме различни кръжоци, обучения на компютърна грамотност... Библиотеката ни от 2009-та година е включена в "Глобални библиотеки". Малко е трудно със закупуването на нова литература, но се опитваме с приятели, със спонсори. Имаме една определена група, която чете и непрекъснато идва и следи новостите в библиотеката.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..