Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ветровете ни мраморни" - роман за изненадите

В случай, че ви се чете интересна книга и искате да научите неизвестни факти за известни личности, то романът "Ветровете ни мраморни" е напълно подходящ. Интересно четиво според Ваня Славова, която  разговаря с автора на книгата-писателят Николай Табаков:

Първо трябва да предупредя читателите да не го изпуснат на краката си, за да не стане контузия. Всъщност стана дебела книга, както всеки път и този вътре се оказват две книги. Едната си е нормално повествование- в едно село работи склуптор, около него животът ври и кипи в страсти, въжделения, убийства, но вътре е втъкана една друга нишка: там са десетте най-големи европейци на 20 век, глава след глава, плюс трима от големите българи.

Как избрахте точно тези фигури, тези личности: европейски и български?

Беше много сложно. Лесно е да се направи за 14-15 век, където е класика, там е познато всичко, даже е скучно. На 20 век хората консултирах с професорите Георги Каприев и Иван Божилов, Бог да го прости, отиде си човека. Големи спорове бяха, кой да бъде, кой да не бъде. Така, струва ми се, че хванахме каймака. Самата консултация беше любопитна, беше безкрайно любопитна самата работа по тези хора. Много четене. Аз всъщност си направих за четири години малък университет, за да станат нещата. Много неща не ги знаех и аз, беше изключително любопитно. Даже сега, като книгата е готова и отива при читателите, някакси ми е празно. Няма какво да си правя с ръцете, с чувствата.

Да споменем някои от героите: Мария Кюри, Майка Тереза, Борис Христов... Какво преоткрихте вие, нещо, което не сте знаели за тези личности, а сега ви е направило впечатление вследствие на целия труд по романа?

Във всяка една от главите за тези големи фигури се намери по нещо интересно и ново. Да кажем за Борис Христов, който започва да учи като баритон, той не е бас... Затова години наред хората се чудят на този мек глас, дълбок и силен, но глас, който не събаря керемидите на операта. Това е откритието, че той е баритон. За Алберт Айнщайн беше трудно да се работи, защото аз съм хуманитарист.

Да, Българска филология сте завършили.

Исках да намеря подходящ пример за теорията на относителността. Исках редовия читател да разбере горе долу за какво става дума. И изключително трудно, защото само да преди 60 години едва 12 човека в света са разбири тази теория за какво става дума. Сега разбира се е различно. Но пак трябва да се говори за нея. Ние си живеем на една планета, наречена Айнщайн така или иначе с тези нови физични закони. А не само това. Любопитно беше това, че Майка Тереза страшно прилича на Радичков. Странно е това, но това е балкански ген.

От къде възникна историята за сюжета, за този склуптор?

Не знам. Това си е моя идея, натрупа се и стана. Склупторът работи на брега на реката. Пристига европейски проект, по който трябва да се направят въпросните 10 европейци плюс трима българи. Това се прави във всяка европейска страна. Голямо фукане пада. Човекът работи, той е най-добър на Балканите. Но искам да ви кажа, че тази книга не е апотеоз на Европа. Не и по този начин. Всички големи човешки обединения се разпрашават, заради унивелировката си.

Още повече, че Европа е толкова многолика и разнообразна, че е ако се съхрани нейната атентичност на отделните места е много по-интересна, отколкото ако е унифицирана.

Прекрасно го казахте. Винаги има как да се върви напред.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Финансирането на читалищата остава недостатъчно

Няколкостотин ръководства на читалища са се подписали под отворено писмо , изратено до Министерство на културата с апел, че финансирането им е недостатъчно, а одобряването на проектите за финансиране по Програма "Читалища" на ведомството са непрозрачни. Над 3 000 са читалищата у нас. И в големите градове, и в малките, и в селата, те играят..

публикувано на 24.12.24 в 10:45

"Джем сешън" със селекция концерти за празничните дни

Предаването "Джем сешън" по Радио Варна ще излъчи поредица от концерти в празничните дни. В понеделник, 23 декември, триото за електронен  поп и рок с алтърнатив, денс и фънк елементи "Innerglow" представи най-големите си хитове на живо в първо студио на БНР.  На слушателите представихме документален запис от 4 октомври 2023 г. На 24..

обновено на 24.12.24 в 10:08

"Аромат на Коледа" - музикалният подарък на Яница Кънева

Магията на Коледа оживява в новата песен на Яница Кънева – "Аромат на Коледа" , която е вдъхновена от топлината и уюта в семейния дом. Посланието, което носи е за надежда, споделеност и обич. Тя се появява спонтанно, без да има предварителна идея за нея: Никога не съм си представяла, че ще направя коледна песен. Една сутрин се събудих  с фразата..

публикувано на 20.12.24 в 21:57

Коледните истории за брас и глас на сдружение “Брас перспективи” продължават с "Тиха нощ, свята нощ" на синдерин

Този път творческият  екип се отправя към Северна Европа, за да продължи музикалното пътешествие за брас и глас, което започна през 2021, с най-красивите старинни песни на Скандинавия, Германия и Нидерландия. Обогатяваме зимните ни празнични традиции с нови идеи и нов подход към любими песни и писатели, от чийто светове се възхищаваме, разказват от..

публикувано на 20.12.24 в 20:31
Музей за нова история-Варна

Музеят за нова история на Варна с вход свободен в подкрепа на Рали

Музеят за нова история на Варна и Центърът за специална образователна подкрепа във Варна се присъединяват към каузата "Приятелите на Рали" днес, 19 декември, в сградата на Музея за нова история на Варна с благотворителен базар, творчески занимания и представяне на книга. От 11 до 17 часа Центърът за специална образователна подкрепа ще предлага..

публикувано на 19.12.24 в 09:44

Представят в Скопие постерите от изложбата за находките от Провадия-Солницата

"Повелителите на солта" - изложбата, която представя находките и откритията от Провадия-Солницата, първият градски център в Европа, първият солодобивен център и т.нар. фабрика на хората, населявали района на Варна и притежавали "най-старото обработено злато в света" ще бъде показана в Археологическия музей в Скопие. Експозицията ще бъде открита днес -..

публикувано на 19.12.24 в 08:56

Във Варна учредиха средношколски патриотичен клуб "Капитан Петко войвода"

Средношколски патриотичен клуб на името на Капитан Петко войвода беше учреден днес в ЧСУ "Аз съм българче" във Варна днес, когато отбелязваме 180 години от рождението на Войводата.  Това е вторият клуб в града, част от клубната мрежа на Регионалното тракийско дружество във Варна.  В учебното заведение днес беше открит и кът, посветен на Капитан..

публикувано на 18.12.24 в 19:49