Добрин Паскалев е роден на 25 декември 1954 г. във Варна. Второ поколение лекар, той завършва медицина през 1980 в Медицинския университет – Варна. Има две специалности – вътрешни болести и нефрология. Защитава докторска дисертация в областта на диализата. Автор и съавтор на повече от 150 научни статии, съобщения, монографии, учебници и ръководства по медицина. Любовта към книгите наследява от баща си д-р Николай Паскалев, уважаван варненски офталмолог, а чувството за рима и поезия – от майка си Елена Паскалева. Пише стихове от ранните си ученически години. Превежда някои известни творби от Хайнрих Хайне, който е един от любимите му поети. През годините сътрудничи на алманах „Света гора“, на литературното издание „КИЛ“ и на всекидневниците „Народно дело“ и „Черноморие“. Носител на първа награда от литературния конкурс „Любовта, без която не можем“ през 2005.
Всекидневието на тежките медицински случаи не пречупва деликатното светоусещане на Добрин Паскалев, напротив – обръща очите му към изживяванията в граничната зона между живота и смъртта и го извежда до философски прозрения за вечните стойности. Докоснат от неласкавата съдба, преминал през своето вътрешно чистилище след загубата на най-близки хора, той разтваря душата си в стиховете. Радостта в живота и онова, което усмихва очите му, е дъщеря му Елена.
Сега той застава пред читателите с една дълбоко лична книга "Стих от дъжд и щурец", в която виждаме имената на звездните хора в неговия живот, много от които са вече отвъд, но продължават да бъдат вдъхновение за него. Книгата е съставена от стихове, писани в последните десет години, които са подредени в шест цикъла: „Сянката на думите“, „Учителят каза“, „От душа и сърце“, „Смехът поправя нравите“, „Вярвай, че имаш и ще имаш“, „Молитвеник“, като често заглавията са латински изрази и сентенции.
Ваня Славова разговаря с него за поезията и значимите неща в живота:
-Понеже сте лекар, какво е за вас поезията: бягство или спасение?
-Понякога и двете. Разбира се, може да бъде спасение след тежки преживявания, които включват центровете там горе и ръката започва да пише, но понякога може да бъде и за малко бягство, така че зависи просто от момента и от случая.
-Вие кога посягате към перото, за да творите поезия?
-Бих казал, че никога не съм се насилвал в такъв смисъл, че както човек тръгва на работа с мисълта: ставам примерно в 6 часа, в 8 трябва да съм на служебното място и да започна... Никога не съм се събуждал с мисълта, че днес трябва да напиша едно, две или пък три стихотворения. Просто вероятно има една натрупване, което човек усеща, че не може да издържи, ако не го нанесе на листа.
-Какви са стиховете от стихосбирката "Стих от дъжд и щурец", заглавието е интересно?
-Преди всичко тази книжка бих искал да кажа, че е посветена на паметта на моите родители, а иначе заглавието идва от един ред, от един стих на първото стихотворение, правейки си една равносметка, че думите които съм събирал и от дъжд, и щурец, ще задържат спомена за мен и тогава, когато вече няма да съм тук.
-Харесвате латинския език, може би и латинските афоризми...
-Да. За медицината латинския език все още остава един език, на който се пишат диагнози и се дават наименования. Пък и само до преди век век и нещо латинският е бил това, което е днес английският за науката и медицината. Латинският е език, който в три-четири думи може да даде една много голяма мисъл. И дори си спомням, че някога по латински на караха в добрия смисъл на думата да учим афоризми, които не отмират, те са крилати думи и изречения.
-И поезията е вечно жива. Имате ли любим стих от стихосбирката, или всички са любими?
-Както е сравнението кои деца са най-мили на родителите...Но секунда само да погледна, това е моята "Утринна молитва".
-Разбирам, че може би вярвате в Бог?
-Да.
-Какво е за вас Бог?
-Вярвам, че има такава една сила. Нека така да кажем. Мисля, че няма нищо лошо, по-лошо е да няма никаква вяра.
Интервюто може да чуете в прикачения файл:
Интервю с Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS) Американската рок банда SHINEDOWN ще издаде през тази година осмия си албум. Докато работата по него напредва, басистът на бандата Eric Bass изкара соловия „I Had a Name“ под името ERIC BASS PRESENTS. Точно той е поводът за специалното интервю, което Eric Bass даде за „От другата страна“...
Интервю с Max Cavalera (SOULFLY, CAVALERA CONSPIRACY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. За тези, които не са чували, няма да обясняваме. За тези, които са чували – е безсмислено да обясняваме. Тогава направо на темата – на 8 юли SOULFLY, племето на Max, ще се разсели в „Маймунарника“ в София за поредния български..
Легендарният първи албум на Атлас „Кукла” ще оживее отново за феновете на българския рок от началото на 90-те години. Някога издаден само на касетка, сега „Кукла” ще бъде преиздаден за първи път с ремастериран звук на винил и компакт диск . Над новото издание на „Кукла” работят двама дългогодишни фенове на Атлас, а плочата е произведена в “Rakamakafon”,..
Интервю с Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR) TUNGSTEN се събират през 2019 година, без да броим трите години преди това под друго име. Групата има вече четири албума, последният „The Grand Inferno“ излезе през 2024. През тази година бандата за първи път ще свири в България. Мястото е село Могилово, а събитието,..
Варненецът Калоян Колев отива на финал на международна надпревара по приготвяне на паеля във Валенсия през септември. Този негов успех поставя Варна в топ 12 по приготвяне на паеля в света. Квалификацията се проведе в Бургас в два кръга, а шеф Колев побеждава в последния кръг с паеля със 100% български продукти - заек, токачка, черен трюфел и черен..
В професионалния риболов няма млади хора, все по-малко са тези, които искат да се занимават с тази професия. Това каза Емил Милев, председател на сдружение "Черноморски изгрев". Всички искат да работят на бюро с чисти дрехи, добави той и посочи, че риболовът трябва да бъде страст, а не само начин за изхранване. Милев изрази оптимизъм за..
Макар и в разгара на летния сезон, спасителите по родното Черноморие продължават да се борят не само с капризите на времето и морето, но и с човешката безотговорност. Срещаме се с Веселин Георгиев – спасител с дългогодишен опит, който в момента работи на плаж Кабакум във Варна. Сезонът започна. Има ли вече проблеми с туристите и..